هوش مصنوعی در خدمت تشخیص سرطان پستان
14 تیر 1395 ساعت: 18:4محققان یک سیستم جدید هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که در زمینه تشخیص دقیق‌تر سرطان پستان از روی تصاویر، به آسیب‌شناسان کمک می‌کند
به گزارش مدیکال نیوز تودی اندرو بک، استادیار پاتولوژی در دانشکده پزشکی هاروارد که ریاست گروه تحقیق را به عهده داشت، با اشاره به این که این سیستم هوش مصنوعی بر اساس یادگیری عمیق است، گفت: در این سیستم از یک الگوریتم یادگیری ماشینی برای استفاده از برنامه‌های زیادی از جمله تشخیص گفتار و تشخیص تصویر استفاده می‌شود.

او و همکارانش برای تشخیص دقیق‌تر بیماری، در پی دستیابی به روش‌هایی از هوش مصنوعی هستند که تفسیر تصاویر آسیب‌شناسی را به رایانه‌ها آموزش می‌دهند.

رویکردی که محققان استفاده می‌کنند بر اساس آموزش به کامپیوترها در زمینه تفسیر الگوهای پیچیده مشاهده شده در تصاویر پاتولوژی از طریق ساخت شبکه‌های عصبی مصنوعی چندلایه است. تصور می‌شود که این رویه مشابه روش فراگیری باشد که در لایه‌های عصبی در قشر مغز صورت می‌گیرد، منطقه‌ای که فکر کردن در آنجا رخ می‌دهد.

محققان در جریان آزمایش این سیستم هوش مصنوعی، تصاویر غدد لنفاوی را برای تشخیص شواهدی از سرطان پستان با استفاده از این سیستم بررسی کردند.

این آزمایش نشان داد که این سیستم هوش مصنوعی به خودی خود در ۹۲ درصد موارد وجود سرطان را به درستی تشخیص می‌دهد که تنها چهار امتیاز کمتر از دقت ۹۶ درصدی به دست آمده توسط یک انسان آسیب‌شناس است. اما پروفسور بک خاطرنشان کرد، زمانی که تحلیل‌های آسیب‌شناس با این روش تشخیصی محاسباتی خودکار ترکیب می‌شود، میزان دقت تا ۹۹٫۵ درصد بالا می‌رود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو