تشخیص قطعی آلزایمر با آزمایش جدید خون
24 خرداد 1395 ساعت: 01:3پژوهشگران دانشگاه رووان موفق به انجام آزمایش جدیدی بر روی خون شده‌اند که می‌تواند با دقت کم‌نظیری بیماری آلزایمر را در مراحل اولیه تشخیص دهد.
به گزارش دی‌ان‌ای ایندیا تصور کلی آن است که تغییرات مرتبط با آلزایمر در مغز، حداقل یک دهه پیش از ظهور علائم بارز آغاز می‌شود. دستاورد این پژوهشگران نخستین آزمایش خونی است که با استفاده از نشانگرهای زیستی اتوآنتی‌بادی، می‌تواند به دقت آلزایمر را در نقطه زودهنگام‌تری که درمان‌ها می‌توانند در آن موثر باشند، شناسایی کند.

تحقیقات پیشین نشان داده‌اند که چگونه این بیماری در مراحل تکوین خود به ویرانی ساختار‌های عصبی می‌پردازد که در نهایت منجر به علائمی مانند از دست دادن حافظه و گیجی می‌شود.

قبلا در سال ۲۰۱۴ یک گروه بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی یک مجموعه نشانگر زیستی شدند که می‌توانند با دقت ۸۷ درصد، از پیشرفت اختلال شناختی خفیف به بیماری آلزایمر طی یک سال خبر دهند.

اگر چه این عارضه در ۶۰ درصد موارد می‌تواند نشانه‌ای از آلزایمر زودهنگام باشد، ولی امکان دارد از بیماری‌های دیگری نیز سرچشمه بگیرد. به همین دلیل، قابلیت تشخیص تفاوت میان این دو در درمان بیماری می‌تواند بسیار موثر باشد.

این پژوهشگران از ۳۶۲ بیمار نمونه خون دریافت کردند که ۵۰ نفر از آن‌ها مبتلا به بیماری آلزایمر تشخیص داده شده بودند. به نظر می‌رسد جمع شدن پروتئین‌های خاصی در مغز و ایجاد پلاک‌های آمیلوئیدی عامل این بیمار باشند.

همچنین در میان شرکت‌کنندگان، یک گروه کنترل ۵۰ نفره به همراه ۵۰ مبتلا به اختلال شناختی خفیف، ۵۰ بیمار دارای پارکینسون، ۲۵ مبتلا به ام‌اس و ۱۱ مبتلا به سرطان پستان حضور داشتند.

محققان ۵۰ نشانگر زیستی اتوآنتی‌بادی برجسته را شناسایی کردند که می‌توانستند آلزایمر را در مراحل اولیه تشخیص دهند. در تعدادی از آزمون‌ها، این نشانگرها توانستند با دقت ۱۰۰ درصد بین مبتلایان به اختلال شناختی خفیف مبتلا یا غیر مبتلا به آلزایمر تمایز قائل شوند. این آزمایش همچنین توانست تفاوت بین آلزایمر زودهنگام و پیشرفته را با دقت ۹۸٫۷ درصد، پارکینسون اولیه را با دقت ۹۸ دردصد و ام‌اس و سرطان پستان را با دقت ۱۰۰ درصد تشخیص دهد.

این یافته‌ها در نهایت می‌تواند به توسعه یک روش ساده، ارزان و تقریبا غیر تهاجمی برای تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه منجر شود.

نتایج این پژوهش در مجله Alzheimer's & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring منتشر شده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو