استرس ممکن است اختلالات شناختی مربوط به آلزایمر را افزایش دهد
22 آذر 1394 ساعت: 21:9یک بررسی جدید نشان می‌دهد استرس فزاینده ممکن است عاملی خطرساز برای آن نوع مشکلات در توانایی فکر کردن باشد که می‌تواند در نهایت به بیماری آلزایمر بیانجامد.
به نوشته هلث‌دی نیوز بااین‌وجود یافته‌های این بررسی ثابت نمی‌کند که استرس علت ایجاد نقصان شناختی یا آلزایمر است.

دکتر گایاتری دیوی، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان لنوکس هیل شهر نیویورک که در این تحقیق شرکت نداشت، این باره می‌گوید: «ما به‌طورکلی می‌دانیم که استرس می‌تواند مانع فکر کردن دقیق شود، اما داده‌های این بررسی نشان می‌دهد استرس می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌هایی همچون آلزایمر را افزایش دهد.»

پژوهشگران در این بررسی پرسش‌نامه‌هایی را در اختیار 500 نفر از سالمندان 70 سال به بالا گذاشتند و از آنان درباره میزان استرسی که تجربه می‌کنند، سوال کردند. در شروع مطالعه هیچ‌کدام از این افراد هیچ نشانه‌ای از زوال عقل نداشتند.

پژوهشگران به مدت سه سال این افراد را پیگیری کردند. این افراد هرساله تحت مجموعه‌ای از آزمو‌ن‌های مربوط به زندگی روزمره قرار گرفتند که حافظه و توانایی آن‌ها در تفکر واضح را ارزیابی می‌کردند. افرادی که بر اساس پاسخ‌های‌شان بیشترین میزان استرس را تجربه کرده بودند، با احتمال 30 درصد احتمال بیشتر به اختلال شناختی زودرس مبتلا شده بودند. این احتمال همچنان بعد از در نظر گرفتن عواملی همچون علائم افسردگی، سن، نژاد و سطح تحصیلات و خطر ژنتیک بیماری آلزایمر به قوت خود باقی بود.

ریچارد لیپتون از مرکز مغز و اعصاب مونته‌فیوره و کالج آلبرت انیشتین شهر نیویولرک دراین‌باره می‌گوید: «شواهد حاکی از آن‌اند که برداشت ما از رویدادها نقش مهم‌تری از خود رویدادها در پیش‌بینی پیامدهای زیستی و سلامت آینده ما دارند. این خبر خوبی است زیرا این امکان وجود دارد که ما برداشت خودمان را از رویدادهای استرس‌برانگیز تغییر دهیم.»

لیپتون در ادامه می‌گوید: «می‌توان با روش‌هایی همچون رفتاردرمانی شناختی، مراقبه بر مبنای بر ذهن‌آگاهی، یوگا و بیوفیدبک، استرس را کاهش داد.»

دوی نیز در ادامه صحبت‌هایش بر خواب تاکید می‌کند: «یکی دیگر از روش‌های کاهش استرس خواب خوب شبانه است. ما معمولا اهمیت چندانی به خواب نمی‌دهیم، اما خواب عامل مهمی است، خواب احتمالا یگانه شیوه موثر، کارآمد و کم‌هزینه برای کاهش استرس است.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو