خوردن هله‌هوله‌ها به کلیه‌ها آسیب می‌زند
28 اردیبهشت 1395 ساعت: 17:2یک مطالعه منتشرشده در ژورنال روانشناسی تجربی نشان می‌دهد که خوردن بیش‌ازاندازه هله‌هوله‌ها (junk foods) می‌تواند موجب آسیب زدن به کلیه‌ها شود، دقیقاً به همان صورتی که دیابت کلیه‌ها را از کار می‌اندازد.
دیابت نوع 2 اغلب با چاقی با همراه است و شمار موارد آن در سراسر جهان در حال افزایش است. بدن در دیابت نوع 2 نمی‌تواند انسولین کافی تولید کند و به آن واکنش نشان می‌دهد. این امر به تجمع قند (گلوکز) در خون می‌انجامد که می‌تواند پیامدهای بلندمدت جدی برای اعضای بدن، ازجمله کلیه‌ها داشته باشد و موجب بیماری کلیوی ناشی از دیابت شود.

به گزارش هلث‌کر ایشیا محققان در این مطالعه، از مدل‌های حیوانی دیابت و مدل‌های چاقی القا شده بوسیله رژیم غذایی و مدل‌های مقاومت به انسولین استفاده کردند تا دریابند چطور مقاومت به انسولین و مصرف بیش از قند یا چربی بر حامل‌های گلوکز در کلیه تاثیر می‌گذارد.

موش‌ها به مدت 8 هفته با هله‌هوله‌هایی شامل پنیر، تخته‌های شکلات، بیسکوئیت و مارشمالو یا به مدت 5 هفته با غذای موشی با 60 درصد چربی تغدیه شدند. محققان، سپس اثرات این رژیم‌ها را روی میزان قند خون و تفاوت حامل‌های گلوکز در کلیه بررسی کردند. تاثیر رژیم غذایی بر حامل‌های گلوکز در کلیه با تغییرات کلیوی مشاهده شده موش‌های آزمایشگاهی دارای دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 مقایسه شدند.

نتایج نشان داد که انواع مشخصی از حامل‌های گلوکز و نیز پروتئین‌های تنظیم‌کننده‌شان با شمار بالاتری در موش‌ها دچار دیابت نوع ۲ وجود دارند. در عین حال هم رژیم غذایی با میزان چربی بالا و هم رژیم غذایی حاوی هله‌هوله‌ها باعث افزایش مشابهی از این حامل‌ها یا گیرنده‌ها شده بودند.

رژیم غذایی دارای چربی بالا و رژیم غذاهای حاوی هله‌هوله‌ها با تغییرات مشابهی در این دریافت‌کننده‌‌ها همراه است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو