یک گرم کاهش چربی لوزالمعده می‌تواند دیابت نوع 2 را معالجه کند
30 آذر 1394 ساعت: 00:9یک بررسی جدید در دانشگاه نیوکسل بریتانیا نشان می‌دهد که ممکن است بتوان دیابت نوع 2 را با کم کردن وزن و کاهش فقط یک گرم از چربی لوزالمعده درمان کرد.
به گزارش ساینس دایرکت پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که کاهش وزن می‌تواند به مقدار زیادی به کنترل دیابت نوع ۲ کمک کند. اما برای نخستین بار است که پژوهشگران نشان داده‌اند که نوع دقیقی از کاهش وزن لازم است تا این عارضه را تحت کنترل درآورد.

ایدر این بررسی ۱۸ فرد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ را پیش و پس از جراحی بای‌پس معده برای کاهش وزن پیگیری شدند. پژوهشگران با استفاده از اسکن ام‌آرآی بسیار حساس دریافتند که افراد دیابتی - حتی هنگامی که با سایر افراد چاق غیر مبتلا به دیابت نوع ۲ مقایسه می‌شدند- به‌طور غیرطبیعی میزان بالایی از چربی در لوزالمعده‌شان دارند.

اما جراحی کاهش وزن به این افراد کمک کرده بود که این چربی را بسوزانند و میزان انسولین‌شان را به حد عادی برسانند و در نهایت داروهای‌شان را قطع کنند.

این پژوهشگران گفتند: «هنگامی که این چربی اضافی زدوده می‌شود، ترشح انسولین تا میزان‌های طبیعی افزایش می‌یابد. به‌عبارت‌دیگر دیابت این افراد معالجه می‌شود.»

این کشفی فوق‌العاده است، اما متاسفانه موضوع به این سادگی نیست که اندکی کاهش وزن پیدا کنید و بتوانید محل این کاهش وزن را انتخاب کنید.

روی تایلور، سرپرست این پژوهش گفت: «اگر بپرسید چه مقدار باید وزن کم کرد تا دیابت‌تان برطرف شود، پاسخ یک گرم است! اما این یک گرم باید از چربی لوزالمعده کم شود. در حال حاضر تنها راه برای رسیدن به این هدف محدود کردن کالری دریافتی از هر طریقی است- یا از راه رژیم غذایی یا از عمل جراحی کاهش وزن.»

البته اندازه نمونه در این بررسی کوچک بود، بنابراین لازم است نتایج در گروه‌های بزرگ‌تر افراد تکرار شود و پژوهش بیشتری لازم است تا معلوم شود آیا فروکش دیابت به دنبال کاهش چربی لوزالمعده در درازمدت نیز تداوم خواهد داشت یا نه.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو