پیوند سلول‌های جزیره‌ای لوزالمعده برای درمان عوارض دیابت نوع یک
31 فروردین 1395 ساعت: 23:1یافته‌های یک بررسی جدید نشان می‌دهد سلول‌ جزیره‌ای انسولین‌ساز لوزالمعده می‌توانند برای برطرف کردن یک عارضه مرگبار در بیماران دچار شدیدترین نوع دیابت به کار روند و به‌این‌ترتیب شرایط برای تایید این روش درمانی در آمریکا فراهم می‌شود.
به نوشته واشنگتن پوست در این بررسی جدید که موسسات ملی بهداشت آمریکا (NIH) بودجه آن را فراهم کرده بودند، گروهی از بیماران مبتلا به دیابت نوع یک که بیشتر از سایرین در معرض خطر افت شدید خون بدون بروز نشانه‌های هشداردهنده بودند، شرکت داده شدند. گروهی ۴۸ نفری از این بیماران در هشت مرکز پزشکی دست‌کم پیوند سلول‌های جزیره‌ای انسولین‌ساز را دریافت کردند.
نتایج بسیار خوب بود، به‌طوری‌که یک سال بعد، ۸۸ درصد این گروه بیماران دیگر دچار موارد شدید هیپوگلیسمی یا افت قند خون شدید نشدند، علائم هشداردهنده افت قند خون در آنان بروز می‌کرد و سطوح قند خون این بیماران نزدیک به دامنه طبیعی باقی ماند. دو سال بعد هنوز ۷۱ درصد بیماران در این وضعیت مناسب قرار داشتند.

یافته‌های این بررسی در ژورنال Diabetes Care منتشر شده است.

هدف پژوهشگران در این بررسی درمان قطعی دیابت نوع یک و برطرف شدن نیاز بیماران به انسولین نبود، چرا که تحقق این هدف نیاز به کارکرد هماهنگ‌تر و پیچیده‌تر سلول‌های مولد انسولین دارد و نتایج باید فراتر از بازگشت نشانه‌های هشداردهنده افت قند باشد؛ اما جالب این بود که در ۵۲ درصد از این بیماران پس از تزریق وریدی سلول‌های جزیره‌ای نیاز به تزریق انسولین برطرف شده بود و بقیه افراد گروه با تزریق مقدارهای کمتر انسولین می‌توانستند قند خونشان را کنترل کنند.

پیوند سلول‌های جزیره‌ای تولیدکننده انسولین در برخی از کشورها معمول شده است، اما در آمریکا هنوز در حد استفاده در بررسی‌های پژوهشی مانده است. پژوهشگرانی که نتایج کارشان در این مورد را این هفته منتشر کردند، امیدوار هستند که در مرحله بعد بتوانند مجوز کاربرد آن را بر روی گروه کوچکی از افراد دارای دیابت نوع یک بگیرند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو