یک نفر از هر سه بزرگسال سالم در طول زندگیش به دیابت مبتلا خواهد شد
1 آذر 1394 ساعت: 20:9



یک بررسی بزرگ که در هلند انجام شده است، با استفاده از تخمین‌های جمعیتی به این نتیجه می‌رسد که تقریباً نیمی از افراد 45 ساله دچار پیش‌دیابت، بالا رفتن قند خون پیش از بروز دیابت تمام‌عیار، خواهند شد.
پیش‌دیابت که گاهی اختلال سوخت‌وساز قند نیز خوانده می‌شود، علائم واضحی ندارد،‌ اما این افراد دارای قند خون بالاتر از حد طبیعی بر اساس آزمایش خون باید هر یک تا دو سال برای دیابت آزمایش شوند.

به نوشته هافینگتون پست دکتر کاملش کهونتی از بیمارستان عمومی لایسستر در بریتانیا که یکی از نویسندگان مقاله‌ای تفسیری درباره این نتایج جدید است، گفت: «بررسی‌های پیشین نیز این موضوع را نشان داده بودند- اما این بررسی جدید روشی بهتری برای ارزیابی خطر دچار شدن افراد به دیابت در اختیار می‌گذارد.»

کهونتی گفت، از هر سه نفر فرد 45 ساله سالم در نهایت یک نفرشان در طول عمرش به دیابت دچار خواهد شد.

پژوهشگران مرکز پزشکی دانشگاه اراسموس در روتردام هلند و دانشکده بهداشت عمومی هاروارد در بوستون در این مطالعه از داده‌های درازمدت درباره 10000 بزرگ‌سال در هلند ازجمله سوابق پزشکی، فرم‌های مرخص شدن از بیمارستان، داده‌های توزیع دارو و اندازه‌گیری‌های قند خون ناشتا استفاده کردند.

آنان این افراد را برای 15 سال پیگیری و میزان‌های قند خونشان را بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت رده‌بندی کردند. در طول 15 سال، در مجموع 1148 نفر دچار قند خون بالا شدند، 828 نفر دیابت گرفتند و 237 نفر برای کنترل دیابتشان شروع به دریافت انسولین کردند.

هنگامی‌که این پژوهشگران این نتایج به میزان‌های خطر جمعیتی در سن 45 ترجمه کردند، دریافتند که حدود نیمی از افراد پیش از مرگشان قند خون بالای پیش‌دیابتی خواهند داشت و 30 درصد افراد دیابت تمام‌عیار خواهند شد و 9 درصد افراد انسولین خواهند زد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو