بی‌خوابی‌های شبانه خطر دیابت نوع دو را افزایش می‌دهد
9 بهمن 1394 ساعت: 22:11به گزارش محققان دانشگاه هاروارد، زنانی که با مشکلات مزمن خواب درگیرند، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار داشته باشند.
این پژوهشگران می‌گویند به نظر می‌رسد مشکلاتی همچون دشواری در به خواب رفتن یا ادامه خواب، خوابیدن کمتر از 6 ساعت در شبانه‌روز، خروپف‌های مکرر، وقفه تنفسی در خواب (آپنه خواب) یا کار در شیفت شب می‌تواند به افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بیانجامد.

آنان دریافتند زنانی که در بیشتر مواقع یا همیشه با به خواب رفتن و ادامه خواب مشکل دارند، با احتمال ۴۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. زنانی که چهار مشکل از مجموع این مشکلات خواب را داشتند، بیش از 4 برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار داشتند.

یانپینگ لی، یکی از پژوهشگران دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد در بوستون می‌گوید: «زنان دارای مشکلات خواب، به‌خصوص زمانی که دچار عوارض دیگری هم هستند، باید از احتمال بالای ابتلا به دیابت نوع 2 آگاه باشند و پزشکان نیز باید توجه بیشتری به خطر احتمالی دیابت در زنانی داشته باشند که با دشواری در به خواب رفتن و تداوم خواب روبرو هستند.»

دکتر جوئل زونسزاین، مدیر مرکز بالینی دیابت مونته‌فیوره نیویورک تاکید می‌کند که یافته‌های جدید تنها رابطه میان مشکلات خواب و دیابت نوع 2 را نشان می‌دهند و رابطه علت و معلولی را ثابت نمی‌کنند.

این گزارش 28 ژانویه در ژورنال Diabetologia منتشرشده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو