نخستین میکروب مقاوم به همه آنتی‌بیوتیک‌ها در امریکا شناسایی شد
7 خرداد 1395 ساعت: 22:3دانشمندان آمریکایی نخستین بیمار دچار عفونت با باکتری مقاوم به یک آنتی‌بیوتیک خط آخر را گزارش داده‌اند.
به گزارش آسوشیتدپرس این بیمار - زنی ۴۹ ساله در پنسیلوانیا- اکنون بهبود یافته است؛ اما مقامات بهداشتی نگران هستند که اگر این مقاومت به سایر باکتری‌ها گسترش یابد، ممکن است آمریکا به زودی شاهد شیوع ابرمیکروب‌هایی باشد که به همه آنتی‌بیوتیک‌های شناخته‌شده مقاوم هستند.

دکتر تام فریدن، رئیس مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (سی‌دی‌سی) در واشنگتن به خبرنگاران گفت: «ما در پایان مسیر برای آنتی‌بیوتیک‌ها قرار داریم، مگر اینکه به‌فوریت عمل کنیم.»

سایر کشورها از قبل شاهد ظهور ابرمیکروب‌های مقاوم به چند دارو بوده‌اند که هیچ آنتی‌بیوتیکی نمی‌تواند از پس آن‌ها برآید. تابه‌حال، در آمریکا چنین موردی یافته نشده است؛ اما به گفته مقامات سی‌دی‌سی کشف این باکتری جدید زمینه را برای این ایجاد این تحول در آمریکا هم فراهم می‌کند.

این زن ماه گذشته به یک درمانگاه نظامی در پنسیلوانیا رفته و برای عفونت مجرای ادراری درمان شده بود. آزمایش‌های اولیه نشان داد که او به باکتری‌ای کولای، یک میکروب شایع که در روده وجود دارد و اغلب به مثانه راه می‌یابد، مبتلا است.

اما آزمایش‌های بعدی نشان داد که این ای کولای به آنتی‌بیوتیک‌های به‌طور رایج مورداستفاده که در خط اول برای درمان چنین عفونت‌هایی به کار می‌روند، مقاوم است. البته به‌طور موفقیت‌آمیزی با نوع دیگری از آنتی‌بیوتیک درمان شد. اما درحالی‌که او بهبود می‌یافت، آزمایش‌های بیشتر در هفته گذشته ثابت کرد که این ای کولای حامل ژنی برای مقاومت در برابر داروی کولیستین است.
کولیستین یک آنتی‌بیوتیک قدیمی است. اغلب پزشکان تا دهه ۱۹۷۰ استفاده از آن را به خاطر عوارض جانبی شدید آن کنار گذاشتند؛ اما در سال‌های اخیر به علت اینکه آنتی‌بیوتیک‌ها شروع به از دست دادن تاثیر خود کرده‌اند، دوباره مورداستفاده قرار گرفت.

این دارو برای درمان بر ضد باکتری‌های صعب‌العلاج که به یکی از آنتی‌بیوتیک‌های خط آخر به نام کارباپنم‌ها مقاوم بودند، به کار می‌رفت. به گفته مقامات بهداشتی، اگر این باکتری‌ها ژن مقاومت در برابر کولیستین را کسب کرده باشند، پزشکان ممکن است در این موارد دیگر گزینه درمانی نداشته باشند.

سی‌دی‌سی دارد با مقامات بهداشتی پنسیلوانیا همکاری می‌کند تا با مصاحبه با این زن و خانواده‌اش دریابد که این بیمار چگونه دچار این سویه باکتری شده است. به گفته مقامات، این زن اخیراً به خارج از کشور سفر نکرده بود.

ژن مقاوم به کولیستین در چین، اروپا و کانادا در حیوانات و انسان‌ها دیده شده است. مقامات فدرال آمریکا روز پنجشنبه گفتند که ای کولای مقاوم به کولیستین همچنین در یک خوک در آمریکا یافت شده است، اما رابطه‌ای میان این یافته و مورد بیماری پنسیلوانیا وجود ندارد.

پژوهشگران در مرکز ملی نظامی پزشکی والتر رید که آزمایش‌های تکمیلی بر روی این باکتری را انجام دادند، روز پنجشنبه در ژورنال جامعه میکروبیولوژی آمریکا مورد پنسیلوانیا را گزارش کردند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو