هشدار معاون درمان وزارت بهداشت:
مصرف بیش‌از حد آنتی‌بیوتیک حربه‌ای بر پیکره‌ نظام سلامت
10 آذر 1394 ساعت: 17:9معاون درمان وزارت بهداشت درباره مصرف بیش‌از حد آنتی‌بیوتیک در کشور هشدار داد و گفت: «مصرف بیش‌از حد آنتی‌بیوتیک حربه‌ای بر پیکره‌ نظام سلامت وارد می‌کند.»
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد آقاجانی درخصوص چگونگی کنترل مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور گفت: «برای کنترل مصرف آنتی‌بیوتیک در کشور برنامه‌های متعددی داریم، که ازجمله آن کمیته‌های تجویز منطقی آنتی‌بیوتیک در دانشگاه و بیمارستان که به‌صورت فعال مشغول هستند، را می‌توان نام برد. ولی باید بپذیریم که هم به علت فرهنگ عمومی و هم نوع روش‌های طبابت در کشور مصرف آنتی‌بیوتیک بالا رفته است، که این موضوع موجب مقاومت دارویی شده و افراد مجبور به مصرف آنتی‌بیوتیک‌های قوی‌تر و مقاوم‌تر هستند.»
آقاجانی افزود: «متاسفانه مصرف بالای آنتی‌بیوتیک هم می‌تواند به پیکره سلامت آسیب‌ جدی وارد کند و هم می‌تواند هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل کند. همچنین مصرف خودسرانه‌ آنتی‌بیوتیک بدون تجویز پزشک و مصرف آن برای یک دوره ناکافی درمانی می‌تواند برای بدن فرد ایجاد مقاومت درمقابل باکتری را درپی داشته باشد. در نتیجه درمان آن بسیار دشوار می‌گردد، که عوارض بالایی را برای فرد درپی خواهد داشت.»
معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد: «بدون تجویز پزشک افراد نباید آنتی‌بیوتیک مصرف کنند و زمانی هم که برای آنها آنتی‌بیوتیک تجویز شود حتماً باید دوره‌ی درمانی را تکمیل کنند. همچنین ساعت مصرف آنتی‌بیوتیک نیز بسیار حائز اهمیت است. زیرا مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک موجب افزایش هزینه‌های خانوار و نظام سلامت می‌گردد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو