یک ابرمیکروب جدید حتی به آنتی‌بیوتیک‌های خط آخر مقاوم است
29 آبان 1394 ساعت: 20:8دانشمندان درباره احتمال همه‌گیری گونه‌های مرگبار و به سرعت در حال انتشار باکتری‌های حتی مقاوم به آنتی‌بیوتیک‌های خط آخر هشدار دادند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، پژوهشگران گزارش کردند که ابرمیکروب‌های جدیدید که در جنوب چین یافت شده‌اند، می‌توانند باعث از بین رفتن یک قرن محافظت آنتی‌بیوتیکی در مقابل بیماری‌های مرگبار ناشی از میکروب‌های رایجی مانند ای کولای شوند.

جیان- هوآ لئو، استاد دانشگاه جنوبی کشاورزی در گوانگ‌ژو در چین و یکی از نویسندگان این مقاله گفت: «این نتایج بسیار نگران‌کننده است.»

لئو و همکارانش ژنی به نام MCR-1 را یافتند که باعث مقاومت باکتری‌ها به رده‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها به نام پلی‌میکسین‌ها می‌شود که برای مبارزه با ابرمیکروب‌ها به کار می‌رفتند. بدتر اینکه MRC1 این امکان را ایجاد می‌کند که مقاومت به‌سادگی از یک‌گونه باکتری به گونه دیگر انتشار یابد.

لئو گفت: «پلی‌میکسین‌ها آخرین رده آنتی‌بیوتیک‌ها بودند که مقاومت به آن‌ها نمی‌توانست از یک باکتری به باکتری منتقل شود.»

این ابرمیکروب‌ها در حین آزمایش معمول بهداشتی خوک‌ها و مرغ‌ها در جنوب چین شناسایی شدند. معلوم شد که این حیوانات دارای باکتری‌ها هستند که به کولیستین، یک آنتی‌بیوتیک به‌طور گسترده مورداستفاده در دام‌پروری، مقاوم هستند.

این یافته پژوهشگران را برانگیخت تا نمونه‌های باکتری‌ای کولای و کلبسیلا پنومونیه گردآوری‌شده در طول یک دوره چهارساله از خوک‌های و مرغ‌های فروخته‌شده در چندین بازار در سراسر چهار ایالت چین را بررسی کنند. آنان همچنین نتایج آزمایشگاهی مربوط به بیماران از بیمارستان ایالت‌های گوانگ‌دونگ و ژیجیانگ را آنالیز کردند.

بیش از 20 درصد از باکتری‌ها در نمونه‌های حیوانی و 15 درصد نمونه‌های گوشت خام، دارای ژن MCR-1 بودند. همچنین این ژن در 16 نمونه از 1322 نمونه گرفته‌شده از بیمارستان‌ها یافت شد.

این پژوهشگران گفتند، گرچه در حال حاضر باکتری‌های دارای ژن MCR-1 به چین محدود هستند، این باکتری‌ها «احتمالاً به سراسر جهان گسترش می‌یابند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو