معتادان در آمریکا برای نشئه شدن به داروی ضداسهال روی می‌آورند
18 اردیبهشت 1395 ساعت: 01:2پژوهشگران آمریکایی می‌گویند برخی از معتادان در جستجوی جایگزینی برای اعتیادشان به داروهای ضد درد شبه‌افیونی مانند اکسی‌کانتین و وایکودین، به داروی ضد اسهال ایمودیوم برای نشئه شدن روی آورده‌اند
به گزارش هلث‌دی این سوءمصرف از داروی ایمودیوم و جزء اصلی آن یعنی لوپرامید، مشکلی رو به گسترش در آمریکا است.

ویلیام اگلستون، از مرکز مسمومیت آپ‌استیت نیویورک در شهر سیراکیوز و سرپرست این پژوهش گفت: «افراد به دنبال خوددرمانی نشانه‌های ترک داروهای شبه‌افیونی یا سرخوشی به مصرف بیش‌ازحد (اوردوز) لوپرامید روی می‌آورند که گاهی اوقات عواقب مرگباری نیز دارد.»

لوپرامید در دوز درمانی خود ایمن است؛ اما در مقادیر زیاد می‌تواند به‌شدت خطرناک باشد.

یک گروه تحقیقاتی یافته‌های خود- دو موردپژوهشی درباره دو بیمار- را در ۲۹ آوریل در نسخه آنلاین ژورنال Annals of Emergency Medicine منتشر کردند.

این دو فرد میزان فراوانی از لوپرامید را مصرف کرده بودند. هر دو دچار اوردوز شدند و با وجود دریافت درمان‌های پزشکی فوری فوت کردند.

کارشناسان می‌گویند این دو مورد بیانگر روند فزاینده و خطرناکی‌ای در جامعه هستند.

بر اساس این مطالعه، بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ پست‌های اینترنتی درباره سوءمصرف از لوپرامید خوراکی رشدی ۱۰ برابری داشتند. اغلب این پست‌ها (۷۰ درصد) درباره استفاده از این دارو برای خوددرمانی نشانه‌های ترک داروهای شبه‌افیونی و ۲۵ درصد هم راجع به استفاده از آن برای نشئه شدن بودند.

پژوهشگران می‌گویند که تماس‌های مرتبط با سوءمصرف و مصرف نادرست از لوپرامید با مراکز کنترل مسمومیت در سراسر آمریکا بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، ۷۱ درصد افزایش داشته است.
به گفته اگلستون، دسترسی آسان به لوپرامید، قیمت ارزان، فروش بدون نسخه آن و نبود انگ اجتماعی درباره آن، این دارو را برای سوءمصرف مستعد می‌کند.

لوپرامید یک داروی شبه‌افیونی است و می‌تواند با اتصال به گیرنده‌های خاصی در مغز، موجب بروز سرخوشی یا نشئگی شود. البته میزانی از این دارو که برای رسیدن به نشئگی لازم است، بسیار زیاد و حدود ۵۰ تا ۳۰۰ قرص ایمودیوم در روز است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو