کمبود دارو در بخش‌های اورژانس در آمریکا
26 دی 1394 ساعت: 16:10یک بررسی جدید نشان می‌دهد بخش‌های اورژانس در بیمارستان‌های آمریکا به‌طور فزاینده‌ای دچار کمبود دارو شده‌اند، ازجمله بسیاری از داروهایی که برای عوارض تهدیدکننده حیات ضروری هستند.
به گزارش رویترز این بررسی نشان داد که از سال 2008 تاکنون میزان کمبودهای دارویی در بخش‌های اورژانس تا بیش از 400 درصد افزایش یافته است. گزارش پژوهشگران در ژورنال Academic Emergency Medicine منتشر شد، نشان می‌دهد که نیمی از کمبودهای دارویی بخش‌های اورژانس به داروهای نجات‌بخش زندگی مربوط می‌شود، و از هر 10 قلم این داروها برای یک قلم جایگزینی در دسترسی وجود ندارد.

این پژوهشگران دریافتند که نیمی از حوادث مربوط کمبود دارویی توضیح مشخصی نداشتند. بقیه موارد کمبود دارو به مجموعه‌ای از علل سیستمیک مربوط بودند که در مجموع باعث شده بودند که ذخیره داروی آن‌قدر کم باشد که جوابگوی نیاز عمومی نباشد.

کریستی هاولی از دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی دانشگاه جرج واشنگتن و سرپرست این بررسی گفت: «کمبودهای دارویی به‌خصوص در شرایط مراقبت اورژانس مایه نگرانی است، چراکه در این موارد پزشکان باید به‌سرعت بیماران را درمان کنند.»

او افزود: «برای اغلب این داروها جایگزین وجود دارد، اما ممکن است به‌اندازه داروی اصلی موثر نباشد یا عوارض جانبی بیشتری داشته باشد، یا اینکه پزشکان تجربه چندانی در کار با آن‌ها نداشته باشند.»

این پژوهشگران به داده‌ها درباره کمبودهای دارویی در آمریکا در فاصله سال‌های 2001 تا 2014 پرداخته بودند. به گفته این پژوهشگران این اطلاعات از گزارش‌های پزشکان بیمارستان به دست آمده است و ممکن است کمبودهای دارویی بیشتر گزارش‌نشده‌ای هم وجود داشته باشد.

شمار موارد کمبود دارویی به‌طور مداوم در فاصله سال‌های 2001 تا 2007 کاهش یافته است، اما از سال 2008 افزایش شدید و مداومی پیدا کرده است.

از میان 1798 مورد گزارش‌شده کمبود دارویی در طول این دوره 13 ساله، 610 مورد یا حدود یک‌سوم موارد، مربوط به داروهایی بودند که در پزشکی اورژانس مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بیش از نیمی از موارد مربوط به کمبود داروهایی می‌شدند که در مداخلات درمانی نجات‌بخش زندگی یا در عوارض پرخطر به کار می‌روند. مدت میانگین کمبود دارویی برای داروهای اورژانس 9 ماه بود.

داروهایی که برای درمان عفونت‌ها به کار می‌روند در میان شایع‌ترین داروهایی بودند که دچار کمبود شده بودند و 148 مورد کمبود دارویی به آن‌ها مربوط می‌شد. کمبود داروهای ضددرد و داروهای که برای درمان اووردوز داروهای مخدر و مسمومیت‌ها به کار می‌روند، ازجمله شایع‌ترین موارد کمبود دارویی بودند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو