قوانین در زمینه نظارت‌بر غذا، فاقد همپوشانی هستند
2 اردیبهشت 1395 ساعت: 19:2اگرچه تشکیل شورای‌عالی سلامت و امنیت غذایی اتفاق جدیدی نبوده و در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه نیز وجود داشته است، اما همین‌ که تشکیل آن به حکم دائمی تبدیل شده، جای خوشوقتی است که به اعتقاد نایب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، آن را بالاتر از احکام برنامه قرار می‌دهد.
به گفته عبدالرحمان رستمیان ریاست جمهوری و وزرایی که به سلامت مربوط هستند، مسئولیت این شورا را برعهده دارند. به این معنا که تنها بخش بهداشت و درمان درگیر این کار نیست و جهاد کشاورزی و سایر وزارتخانه‌ها نیز در آن دخیلند. وی در گفت‌وگوی اختصاصی با سپیدآنلاین این برنامه را بخشی و فرابخشی معرفی و تصریح می‌کند: «حتی دو کلمه صادرات و واردات مواد غذایی نیز به این برنامه اضافه شده که نشان از اهمیت ویژه آن دارد.»
رستمیان می‌گوید: «در قانون هیچ‌گونه هم‌پوشانی وجود ندارد و غیر از نظارت‌های عالیه که ممکن است در عمل تداخل داشته باشد، سایر وظایف کاملا مشخص است.» وی اضافه می‌کند: «این طبیعی است که سازمان استاندارد، استانداردها را تدوین کند، چراکه تعیین استاندارد در حوزه اختیارات وزارت بهداشت نیست اما اجرای حکم توسط وزارتخانه‌های مربوطه انجام می‌شود. ممکن است اداره استاندارد هم در آزمایشگاه مرکزی خود سوپروایز کند، اما اصل کار را سایر وزارتخانه‌ها انجام می‌دهند و از آنجاکه همه وزارتخانه‌ها در کنار هم هستند، کار به خوبی پیش می‌رفت.»
وی تصویب پیوست‌های سلامت را نیز یکی از نکات مهم مصوبه اخیر در مورد شورای عالی سلامت و امنیت غذایی معرفی می‌کند و ادامه می‌دهد: «همه طرح‌ها در این پیوست‌ها بررسی می‌شوند تا آسیب سلامت نداشته باشند. هم‌اکنون در حوزه مواد غذایی، اداره تغذیه در حال انجام وظیفه است. در این میان سازمان دامپزشکی نیز تولید دارد. آخرین مصوبه شورا این بود که اداره کشاورزی باید سموم را استاندارد و همزمان با عرضه به بازار، سازمان غذا و دارو آن را اندازه‌گیری ‌کند که اگر دوز آن بالا بود، آن را به جهادکشاورزی عودت دهد. درواقع بخشی از کار با وزارت جهاد کشاورزی و بخشی از آن وزارت بهداشت است که در امتداد یکدیگر هستند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو