پزشکان موفقیت یک عمل بازسازی مری را اعلام کردند
21 فروردین 1395 ساعت: 17:1پژوهشگران می‌گویند یک مرد آمریکایی که هفت سال پیش تحت عمل بازسازی مری قرار گرفته بود، اکنون می‌توان بدو ن مشکل بلع انجام دهد و غذاهای معمول را بخورد.
به گزارش هلث‌دی نیوز مری به شدت آسیب‌دیده این مرد با استفاده از استنت‌های (لوله‌های فنری) فلزی موجود در بازار و پیوند پوست اهدایی بازسازی شده بود. این استنت‌ها که در آمریکا برای کمک به بیماران دچار سرطان مری که به علت انسداد بلع‌شان مختل شده است، تایید شده‌اند- چارچوبی را برای رشد بافت انتقال‌یافته ایجاد کردند.

دکتر کولویندر دوآ نویسنده مقاله این بررسی که استاد بخش بیماری‌های کبد و گوارش در کالج پزشکی ویسکانسین در شهر میلواکی است، گفت:‌«این نوع عمل برای نخستین بار است که در انسان انجام می‌شود و ما هنگامی که تمام گزینه‌های برای ما و بیمار قابل انجام نبودند، به این اقدام زندگی‌بخش روی آوردیم.»

بر اساس مقاله این بررسی که در ۸ آوریل در ژورنال لنست منتشر شده است، این استنت‌ها چهار سال پیش خارج شدند.

این مرد ۲۴ ساله دچار یک عفونت مرگبار شده بود و به علت عوارض ناشی از یک تصادف قبلی ماشین که او را نیمه فلج کرده بود، نمی‌توانست بلع انجام دهد. این بیمار یک نقصان حدوداً ۵ سانتی‌متری در مری‌اش داشت که بیش‌ازحد بزرگ بود که با وجود چندین اقدام ترمیم شود.

قبلاً این تکنیک باززایی بافتی فقط در حیوانات آزمایش شده بود. دوآ گفت که پژوهش‌های بیشتری لازم است تا معلوم شود آیا می‌توان این شیوه را در موارد مشابه به کار برد یا نه.

این گروه پزشکی قصد داشتند که استنت‌ها را ۱۲ هفته پس از جراحی خارج کنند. اما بیمار سه و سال نیم به خاطر ترس از باریک شدن یا نشت مری از این کار خودداری کرده بود. یک سال پس‌ازاینکه استنت‌ها خارج شدند، آندوسکوپی نشان‌دهنده باززایی هر پنج لایه مری بود. به‌علاوه آزمایش‌های بلع نشان داد که عضلات مری به طور طبیعی کار می‌کنند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو