مجله معتبر «لنست» منتشر کرد
اثربخشی بالای یک دوز از واکسن «اسپوتنیک وی» در سالمندان
23 شهریور 1400 ساعت: 12:6نتایج یک مطالعه که به تازگی در آرژانتین منتشر شده نشان داده است تزریق یک دوز از واکسن اسپوتنیک وی ساخت روسیه می‌تواند از بستری شدن و مرگ ناشی از کووید-۱۹ در سالمندان به میزان قابل توجهی جلوگیری کند.
به گزارش سپید، تحقیق انجام شده در آرژانتین که نشریه معتبر لنست داده‌های آن را منتشر کرده، نشان می‌دهد: «تزریق یک دوز واکسن کروناویروس ساخت روسیه موسوم به اسپوتنیک وی نسبت به دیگر واکسن‌های پیشرو و تولید شده برای مقابله با این بیماری از اثربخشی بیشتری برخوردار است و می‌تواند از افراد مسن و سالمند در برابر نوع شدید بیماری محافظت کند.»

تیمی از محققان آرژانتینی اطلاعات مربوط به افرادی را که از تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ تا ۲۱ مارس ۲۰۲۱ در سیستم واکسیناسیون آنلاین استان بوئنس آیرس ثبت نام کرده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. در مجموع، اطلاعات نزدیک به ۴۱۶ هزار نفر که اولین دوز واکسن اسپوتنیک وی را دریافت کردند از جمله حدود ۴۰ هزار و ۴۰۰ فرد ۶۰-۷۹ ساله با اطلاعات ۳۹ هزار نفر که واکسینه نشده بودند، مورد مقایسه قرار گرفت.

نتایج این تحقیق نشان داد که واکسن فوق از اثربخشی ۷۸.۶ درصدی در پیشگیری از عفونت‌های کووید-۱۹، تاثیر ۸۷.۶ درصدی در کاهش موارد بستری و تاثیر ۸۴.۸ درصدی در جلوگیری از فوت افراد ۶۰-۷۹ ساله برخوردار بوده است. به گفته محققان اثر واکسن در همه گروه‌های دیگر یکسان بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از راشاتودی، محققان به منظور مقایسه بین واکسن‌ها، هشت مطالعه مختلف در مورد واکسن‌های فایزر، آسترازنکا، مدرنا و جانسون‌اند جانسون را مورد بررسی قرار دادند که افراد، یک دوز از واکسن را دریافت کرده بودند. نتایج بدست آمده نشان داد که اثربخشی این چهار واکسن در پیشگیری از بروز بیماری همراه با علامت، بستری شدن و مرگ ناشی از بیماری به ترتیب بین ۷۶-۵۱، ۹۱-۶۶.۹ و ۹۱-۸۵ درصد بوده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو