اثربخشی ۹۱.۶ درصدی اسپوتنیک وی تایید شد
14 بهمن 1399 ساعت: 17:11نتایج بررسی جدید منتشر شده در مجله لانست حاکی از آن است که واکسن کروناویروس روسیه موسوم به «اسپوتنیک وی» در برابر موارد علامت‌دار بیماری کووید-۱۹ اثربخشی ۹۱.۶ درصدی دارد.
به گزارش سپید، کارشناسان مستقل اظهار داشتند: «با انتشار نتایج این بررسی، نگرانی‌های مطرح شده در مورد واکسن اسپوتنیک وی که پیش از این تزریق آن در مسکو آغاز شده، برطرف شده است.»

واکسن اسپوتنیک وی ماه‌ها قبل از انتشار نتایج نهایی آزمایشات بالینی در روسیه مورد تایید قرار گرفت که با نگرانی‌ها و انتقادات کارشناسان همراه بود. هرچند، تحلیل جدید اطلاعات ۲۰ هزار داوطلب در فاز ۳ آزمایشگاهی حاکی از آن است که تزریق دو دوز از این واکسن در برابر نوع علامت‌دار بیماری کووید-۱۹ بیش از ۹۰ درصد اثربخشی دارد.

یافته های بدست آمده حاکی از آن است که اسپوتنیک وی در کنار واکسن‌های فایزر و مدرنا در میان واکسن‌های اثربخش کروناویروس قرار می‌گیرد که اثربخشی آن‌ها بیش از ۹۰ درصد است.

به گزارش ایسنا به نقل از فرانس ۲۴، بنابر اعلام صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه چندین کشور در جهان از جمله بلاروس، ونزوئلا، بولیوی و الجزایر واکسن اسپوتنیک وی را ثبت کرده‌اند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو