وزیر امور خارجه:
واکسن روسی کرونا در ایران ثبت شد
7 بهمن 1399 ساعت: 17:11وزیر امور خارجه ایران روز سه‌شنبه از ثبت واکسن روسی کرونا با نام «اسپوتنیک وی» در ایران خبر داد.
به گزارش سپید، محمد جواد ظریف که به مسکو سفر کرده است، این خبر را در نشست خبری مشترک با سرگئی لاوروف همتای روس خود اعلام کرد.

ظریف گفت: «واکسن روسی اسپوتنیک وی روز دوشنبه در ایران ثبت و از سوی مقامات بهداشتی ایران تایید شد و امیدواریم بزودی بتوانیم این واکسن را هم خریداری کنیم و هم از طریق موسسات مربوطه ایران و روسیه، تولید مشترک آن را داشته باشیم.»

اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس‌شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) بعد از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.

این واکسن با مشارکت صندوق سرمایه‌گذاری‌های مستقیم روسیه (تشکیلات دولتی تامین کننده مالی طرح‌های سرمایه گذاری) ساخته شده است و در ماه اوت سال ۲۰۲۰(مرداد) به ثبت رسید.

تاکنون دو میلیون دوز واکسن اسپوتنیک وی تولید شده است.

واکسیناسیون کرونا در مسکو با واکسن اسپوتنیک وی از روز ۵ ماه دسامبر سال ۲۰۲۰ (۱۵ آذر ماه) و در سراسر روسیه از روز ۱۵ همان ماه (۲۵ آذر) با توزیع یک و نیم میلیون دوز واکسن اسپوتنیک روی پزشکان و معلمان آغاز شد.

اسپوتنیک وی مراحل پایانی آزمایش بالینی (آزمایش روی انسان) را می‌گذراند و تا کنون ۳۸ هزار نفر افراد داوطلب در روسیه با تزریق دوز اول تحت آزمایش قرار گرفته و حدود ۳۴ هزار داوطلب هم دوز دوم این واکسن تزریق شده است.

کیریل دمیتریف رئیس صندوق سرمایه گذاری‌های مستقیم روسیه به تازگی اعلام کرد با تولید ده‌ها میلیون دوز واکسن «اسپوتینک وی» از فوریه (بهمن) به واکسیناسیون عمومی علیه کرونا شتاب خواهیم داد.

دمیتریف در برنامه شبکه «روسیه ۱» گفت: «تولید کنندگان ما اساسا طرح‌های تولید خود را بهبود بخشیده‌اند و در ژانویه به مراتب بیشتر از آنچه که برنامه‌ریزی شده بود تولید خواهد شد. ما قادر خواهیم بود که تولید ده‌ها میلیون دوز واکسن را از فوریه آغاز کنیم.»ایرنا
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو