با ثبت رسمی از سوی پوتین
اولین واکسنِ کرونا در جهان ساخته شد
21 مرداد 1399 ساعت: 13:5ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روزسه‌شنبه به طور رسمی از ساخت واکسن کرونا و ثبت این واکسن به نام روسیه خبر داد.

به گزارش سپید، پوتین گفت: «وزارت بهداشتِ روسیه موفق به ساخت واکسن کرونا شده است.»

وی همچنین گفت: «یکی از دخترانم در برابر کروناویروس واکسینه شده است.»

این واکسن با همکاری مشترک وزارت دفاع این کشور و موسسه تحقیقات گامالیا ساخته شد. آزمایشات بالینی این واکسن در هجدهم ماه ژوئن انجام گرفت و تمامی ۳۸ داوطلب دریافت کننده این واکسن در برابر ویروس مصون هستند.

در حالی که چند ماهی است رقابت جهانی برای یافتن واکسن کووید-۱۹ بین تعدادی از کشورها ادامه داشته و شرکت‌های داروسازی در حال تحقیق و بررسی روی نمونه‌های اولیه و آزمایشگاهی این واکسن بوده‌اند به نظر می‌رسد روسیه اکنون فاتح این رقابت شده و به عنوان اولین کشور در جهان از ساخت قطعی و ثبت رسمیِ نخستین واکسن کرونا خبر داده است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه در یک نشست گفت: «روسیه اولین کشور در جهان است که موفق به ثبت واکسن بیماری کووید-۱۹ شده است.»

وی همچنین از وزیر بهداشت روسیه درخواست کرد تا او را در مورد واکسن مطلع سازد این درحالیست که پوتین تاکید کرد او از تاثیرگذاری کامل این واکسن و مصون ساختن افراد در برابر ویروس آگاهی دارد.

به گزارش اسپوتنیک نیوز، همچنین رئیس جمهوری روسیه از تمامی افرادی که در جریان کشف و تولید واکسن بیماری کووید-۱۹ نقش داشته‌‌اند تشکر و قدردانی و این اقدام را گام مهمی برای جهان توصیف کرد.

روز دوشنبه کریل دمیتریف، رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه که در حال تامین اعتبار آزمایشات واکسن کرونا در این کشور است، اظهار داشت: «روسیه به طور سنتی در تولید واکسن‌ها بسیار قوی بوده و واکسن ما در واقع نوعی کپی‌برداری از واکسن ابولا است که پنج سال پیش در مسکو تهیه شده است.»

به گفته دمیتریف که در کارآزمایی‌های اولیه بالینی واکسن شرکت کرده، واکسن کرونای روسیه به این دلیل توانسته پیشروی کند که نسخه ارتقاء یافته از واکسن قبلی علیه ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو