عملکرد مطلوب واکسن «اسپوتنیک وی» در برابر جهش‌های کووید-۱۹
10 اسفند 1399 ساعت: 12:12محققان روسیه اظهار داشتند: «تزریق مجدد واکسن اسپوتنیک وی برای مقابله با جهش‌های کووید-۱۹ اثربخشی مطلوبی دارد.»
به گزارش سپید، محققان روسی روز شنبه اعلام کردند: «در یک بررسی تازه اثربخشی واکسیناسیون مجدد با واکسن اسپوتنیک وی به منظور محافظت در برابر جهش‌های جدید کروناویروس مورد آزمایش قرار گرفته که نتایج خوبی داشته است.»

دنیس لوگونوف معاون تحقیقات مرکز گامالیا در روسیه گفت: «مطالعه اخیر انجام شده توسط این مرکز نشان داد که واکسیناسیون مجدد با واکسن اسپوتنیک وی در برابر جهش‌های جدید کروناویروس، از جمله سویه جهش یافته در انگلیس و آفریقای جنوبی عملکرد بسیار خوبی دارد.»

انتظار می‌رود نتایج این آزمایش به زودی منتشر شود اما این اولین نشانه چگونگی انجام آزمایش‌ها بوده است. در حال حاضر جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

واکسن‌های به اصطلاح وکتور ویروسی - مانند اسپوتنیک وی و واکسن ساخته شده توسط آسترازنکا- از ویروس‌های اصلاح شده بی‌خطر به عنوان ناقل برای انتقال اطلاعات ژنتیکی استفاده می‌کنند که به بدن کمک می‌کند تا در برابر عفونت‌های آینده مصونیت ایجاد کند. در واکسیناسیون مجدد از همان واکسن اسپوتنیک وی بر اساس وکتور آدنوویروس استفاده شده است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، لوگونوف گفت: «ما معتقدیم که واکسن‌های مبتنی بر وکتور در واقع برای واکسیناسیون‌های آینده بهتر از واکسن‌های مبتنی بر سیستم‌های دیگر عمل می‌کنند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو