با حکم وزیر بهداشت
سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منصوب شد
1 آذر 1399 ساعت: 14:9وزیر بهداشت در حمکی فرید نجفی را به عنوان سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت منصوب کرد.
به گزارش سپید به نقل از وبدا، متن این حکم به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر فرید نجفی

با سلام
مدت‌هاست جهت راهگشایی محققین جوان و پرتلاش و تغییر رویکرد در حوزه معاونت تحقیقات و فناوری جستجو کردم تا بتوانم در میان پزشکان و اساتید بالنده، مبتکر، نوآور و خلاق عنصری را بیابم و از وجودش در مسند معاونت تحقیقات و فناوری بهره‌مند شوم. از آنجا که اولویت با پژوهشگران صاحب نام جوان در استان‌ها بود، سوابق ارزنده علمی جنابعالی، تعداد پژوهش‌های مسئله محور و ارجاعات متعدد، نسبت به سن و سال و همچنین ضیق منابع و امکانات در یکی از استان‌های محروم کشور یعنی کرمانشاه مرا بر آن داشت تا از جنابعالی در این جایگاه مهم بهره‌مند شویم. لذا بموجب این ابلاغ بعنوان «سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری» منصوب می‌شوید. لازم بذکر است که استفاده از جوانان خلاق از توصیه‌های رئیس جمهور محترم نیز می‌باشد. اهم انتظارات از جنابعالی بشرح زیر است:

1. اولویت کنونی کشور مدیریت تمام عیار بیماری COVID-19 می‌باشد که متاسفانه نظام سلامت، اقتصاد، جامعه و سیاست را در جهان متاثر ساخته و همکاران سخت کوشمان در نظام سلامت ماه‌هاست در فشار سنگینی قرار دارند و در این راستا داغ تعداد زیادی از هموطنان و همراهانمان را بر دل داریم. سال گذشته در نامه مهم و آنی که ضمیمه می‌باشد از معاونت محترم تحقیقات و فناوری درخواست کردم تا با استفاده از ظرفیت بی‌بدیل دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به جنبه‌های مختلف بیماری که در نامه مذکور قید شده بود بپردازند و اینجانب را بطور مستمر در جریان قرار دهند، متاسفانه تا این لحظه به هیچکدام از این موارد نپرداختند و هرگز مکتوب قابل استنادی که بتوان بعنوان چراغ راه آینده مدیریت بیماری بکار گرفت ارائه نکردند. بعضی از موارد غیرعالمانه از قبیل عدم ابتلا مجدد، گرفتاری سی میلیون نفر هموطن و ترویج اندیشه ایمنی دسته جمعی از تراوشات آن مجموعه بود که کار را در مدیریت بیماری و اوضاع مدیران ارشد سخت‌تر کرد. پرداختن جنابعالی به مفاد نامه ضمیمه بسیار حائز اهمیت است.

2. تعیین اولویت‌های پژوهشی در نظام سلامت، بخصوص کار بین بخشی بدلیل تاثیر مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، تاثیر شیوه زندگی مردم بر شاخص‌های تندرستی، تحقیق در اجزای نظام ارائه دهنده خدمت، HSR  و رابطه تنگاتنگ با معاونت‌های محترم ذیربط، پیش‌بینی ضرورت‌های نظام سلامت مبتنی بر یافته‌های علمی و همچنین بار بیماری‌های آینده و ارائه راهکارهای پیشگیرانه جهت پرهیز از تلنبار آنها بر نظام سلامت سال‌های آتی از وظایف گرانسنگ آن مجموعه است.

3.گرچه چاپ مقالات ارزشمند می‌تواند یکی از شاخص‌های پیشرفت کشور عزیزمان در عرصه پژوهش جهان باشد و قدردان دانشمندانی هستم که در چاپ مقالات فاخر افتخارآفرینی می‌کنند. مع‌الوصف چاپ مقاله صرفاً نمی‌تواند راهگشای مشکلات کشور در حال توسعه باشد پژوهش‌های ما باید بتواند محصولات دیگری هم داشته باشد که با تولید فرآورده‌ای، ارائه شیوه پیشگیری یا بیماریابی سریع‌تر و یا راهکاری برای اصلاح نظام ارائه خدمت و افزایش بهره‌وری آن بتوان گره‌ای از گرفتاری‌های کشور گشود. بدیهی است این اندیشه مانع از تحقیقات بنیادین که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا به دستاوردی بینجامد نخواهد شد.

4. توزیع عادلانه منابع پژوهش و بهره‌مندی پژوهشگران با بضاعت علمی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی دور دست حتماً مورد توجه قرار گیرد.

نباید احساس بی‌عدالتی، دانشمندان جوان کشور را در دانشگاه‌های مناطق محروم مایوس کند. جنابعالی رنج کشیده فعالیت در یک دانشگاه نسبتاً محروم بوده‌اید و می‌دانید که پایتخت نشینی نباید امتیاز بزرگ بهره‌مندی از منابع کلان کشور باشد.

5.گرچه در بند 3 ابلاغ 29/10/1397 معاون محترم قبلی نیز ذکر کردم که مراکز تحقیقاتی باید از شیوه مدیریت جزیره‌ای به شبکه تحقیقاتی متصل بدل شوند و بتوانند با تبادل تجربه و حاصل پژوهش با تقسیم وظایف و اولویت‌ها از دوباره کاری بپرهیزند، مع‌الوصف هنوز کارهای موازی و تکراری تحقیقات مشابه با درصدی مختصر تفاوت ادامه دارد.

قطب‌های تحقیقاتی باید بر مسائل مختلف کشور، متمرکز و حمایت شوند و حاصل تحقیقاتشان جهت طی طریق مناسب به وزیر و دست‌اندرکاران نظام اجرائی کشور ارائه گردد.

6.ارتباط مستمر با پژوهشگران دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی و همچنین مراکز تحقیقاتی خصوصی در داخل و خارج از کشور بخصوص متخصصین هموطنمان در دانشگاه‌های خارج با برنامه‌ریزی منسجم، اولویت سنجی و استفاده از ظرفیت‌های مادی، معنوی و تخصصی آن‌ها می‌تواند موجب اعتلای کمی و کیفی پژوهش شود.

7. تمرکز بر شرکت‌های دانش بنیان و استفاده از ظرفیت بی‌بدیل آنها باید تسریع گردد. در این راستا هرگونه پیشنهاد جهت ارتقاء آنها مورد حمایت مقام معظم رهبری، رئیس جمهور محترم و دیگر مسئولان قرار خواهد گرفت.

8. در مورد ساخت واکسن و داروهای موثر بر COVID-19 اینجانب کمیته‌ای تشکیل داده‌ام که دست‌آوردهای مطلوبی در عرصه بین‌المللی بروز خواهد داد.
ورود سریع جنابعالی به این امر مهم موجب تسریع خواهد شد.

توفیق آن برادر ارجمند را از خداوند بزرگ مسئلت دارم.

قدردانی از خدمات دکتر ملک زاده

وزیر بهداشت همچنین در نامه‌ای از خدمات رضاملک زاده در در مدت تصدی مسئولیت معاونت تحقیقات و فناوری تشکر کرد.
متن این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر ملک زاده
با سلام
خدمتگزاری در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران فرصتی مغتنم و نعمتی بزرگ است که خداوند متعال به بندگان برگزیده خویش عطا می‌فرماید. بدینوسیله از خدمات ارزشمند و تلاش مستمر و شایسته شما در مدت تصدی مسئولیت معاونت تحقیقات و فناوری صمیمانه تشکر و قدردانی می‌نمایم.

از خداوند متعال سلامتی، بهروزی و دوام توفیق شما را در خدمتگزاری به نظام اسلامی و مردم شریف ایران، در مناصب و جایگاه‌های دیگر خواستارم.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو