اعلام سریع نتیجه آزمایش مبتلایان، انتقال کرونا را ۸۰ درصد کاهش می‌دهد
27 تیر 1399 ساعت: 12:4نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد، اعلام سریع نتایج آزمایش مبتلایان به کرونا و ردیابی افرادی که با آنها در تماس بوده‌اند، پیشگیری از اشاعه کووید-۱۹ را تا ۸۰ درصد بهبود می‌بخشد.  

به گزارش سپیدآنلاین، محققان هلندی در این مطالعه با تجزیه و تحلیل یک الگو، اظهار داشتند با ارائه نتایج آزمایش طی یک روز و ردیابی ۸۰ درصد از افرادی که با بیماران کرونایی در تماس بوده‌اند، می‌توان انتقال این ویروس را تا ۸۰ درصد به ازای هر بیمار مبتلا به کووید-۱۹ کاهش داد.  

ردیابی مخاطب یک رویکرد بهداشت عمومی است که برای مهار گسترش بیماری‌های عفونی استفاده می‌شود. در این روش تلاش می‌شود افرادی را که ممکن است در معرض تماس با یک فرد آلوده بوده‌اند، ردیابی و قرنطینه کرد تا از شیوع بیشتر بیماری جلوگیری شود.

محققان دانشگاه «اوترخت» در هلند در بیانیه‌ای اعلام کردند که در الگوی ساختگی آنها به حداقل رساندن تاخیر در انجام آزمایش بیشترین تاثیر را در کاهش انتقال ویروس دارد؛ بنابراین آزمایش زیرساخت‌ها، مهم‌ترین عامل برای موفقیت سیستم ردیابی مخاطب است.  

ردیابی مخاطب توسط سازمان بهداشت جهانی، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا و سایر نهادها به عنوان راهکار خروج بالقوه از تدابیر قرنطینه 19COVID-، مورد حمایت قرار گرفته است. ردیابی متعارف مخاطب مستلزم تماس با افراد آلوده و پرسش از آنها در مورد نام بردن تمام افرادی است که معمولا ۱۴ روز قبل از بروز علائم کووید-۱۹، با آنها در تماس بوده‌اند.

از سوی دیگر چند کشور از جمله چین و آلمان اپ‌هایی را برای تلفن همراه معرفی کرده‌اند که با استفاده از فناوری به این رویه سرعت می‌بخشد. این اپ‌ها با استفاده از داده‌های تلفن همراه، افرادی را که در تماس نزدیک با یک فرد آلوده بوده‌اند، آگاه می‌سازند.  

محققان در این مطالعه، الگویی بر اساس دو فرض ایجاد کردند اول اینکه تقریبا ۴۰ درصد از انتقال ویروس قبل از بروز علائم عفونت در بیمار صورت می‌گیرد و فرض دوم اینکه در صورت عدم وجود راهکارهایی برای کاهش ویروس، هر فرد آلوده، ویروس را به طور متوسط به 2.5نفر منتقل می‌کند.

به گفته محققان، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به تنهایی - که به طور بالقوه تماس نزدیک با افراد آلوده را ۴۰٪ و تماس‌های هر از گاهی را  ۷۰٪ کم می‌کند - میزان انتقال را به طور متوسط به 1.2 نفر کاهش می‌دهد.

آنها افزودند، با این وجود این الگو پیش‌بینی می‌کنند که ردیابی موثر مخاطب می‌تواند شمار افرادی را که با فرد آلوده به کووید-۱۹ در تماس بوده‌اند، کاهش داده و انتقال این ویروس را از متوسط 1.2 نفر به 0.8 نفر برساند.  

به گفته محققان هلندی، برای دستیابی به این هدف، باید حداقل ۸۰٪ افرادی که واجد شرایط هستند، آزمایش شوند، هیچ تاخیری در انجام آزمایش بعد از شروع علائم ایجاد نشود و حداقل ۸۰٪ از تماس‌ها باید در همان روزی مشخص شوند که نتیجه آزمایش دریافت می‌شود.

به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس آنها ادامه دادند، اگر آزمایش دو روز به تاخیر بیافتد، نگه داشتن میزان انتقال به زیر یک نفر، نیاز به ردیابی مخاطبین در طی یک روز دارد و حداقل ۸۰ درصد مخاطبین باید شناسایی شوند.ایرنا
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو