تحقیقات نشان می‌دهد:
ارتباط داروهای ضدروان پریشی و مرگ بیماران آلزایمری
13 دی 1395 ساعت: 15:10یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف داروهای ضد روان‌پریشی به‌طور قابل توجهی خطر ابتلا به مرگ زودرس را در میان بیماران مبتلا به آلزایمر افزایش می‌دهد.

به گزارش سپیدآنلاین به نقل از مهر، محققان اطلاعات ۵۸۰۰۰فرد مبتلا به بیماری آلزایمر را در بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۱ در فنلاند مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. کمی بیش از یک چهارم از بیماران مبتلا به آلزایمر داروهای ضد روان پریشی مصرف می کردند. این مطالعه نشان داد که آنها ۶۰درصد بیشتر از کسانی که این داروها را استفاده نمی کنند، در معرض خطر مرگ قرار دارند.
خطر مرگ، زمانی که بیمار برای اولین بار شروع به مصرف داروهای ضد روان پریشی می کرد، در بالاترین حد بود، اما این خطر با استفاده طولانی مدت از این داروها همچنان وجود داشت. احتمال مرگ زودرس در بیمارانی که همزمان دو یا چند داروی ضد روان پریشی مصرف می کنند، نسبت به کسانی که تنها یک داروی ضد روان پریشی استفاده می کنند، دو برابر است.
اگرچه مطالعه نشان می‌دهد که ارتباطی بین استفاده از داروی ضد روان پریشی و در معرض خطر مرگ زودرس قرار گرفتن وجود دارد ولی نمی‌توان یک رابطه علت و معلولی بین آنها را ثابت کرد.
به گفته محققان به سرپرستی مرجانا کوپونن دانشجوی دکترا از دانشکده داروسازی دانشگاه فنلاند شرق، یافته‌های آنها از مطالعات قبلی حمایت می کند. اولین هشدار در مورد افزایش خطر مرگ در میان بیماران مبتلا به آلزایمر که داروهای ضد روان پریشی مصرف می کنند، در بیش از ۱۰سال پیش اعلام شده است.
محققان گفتند این مطالعه جدید، نشان می‌دهد که داروهای ضد روان پریشی باید تنها برای سخت ترین علائم رفتاری زوال عقل، مانند اضطراب و پرخاشگری مصرف شود و طول استفاده از آنها باید محدود گردد. همچنین، باید به بیماران، پایین ترین دوز ممکن داده شود و همزمان دو یا چند داروی ضد روان پریشی تجویز نشود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو