آخرین آمار "ایدز" در کشور/هشدار درباره افزایش موارد ابتلا در بین جوانان
12 آذر 1395 ساعت: 13:9عضو کمیته کشوری ایدز آخرین آمار ابتلا به ایدز در کشور را تا پایان خردادماه ۹۵ اعلام کرد و نسبت به افزایش آمار بیماری در بین جوانان هشدار داد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، مسعود مردانی عضو کمیته کشوری ایدز درباره آخرین آمار مبتلایان به ایدز در سال ۹۵، گفت: «تا پایان خردادماه سال جاری، در نظام جامع مدیریت داده‌های الکترونیک اچ آی وی کشور که در وزارت بهداشت مستقر است، در مجموع ۳۲هزار و ۶۷۰نفر مبتلا به اچ آی وی درسیستم رجیستری کشور، شناسایی، ثبت و گزارش شده‌اند. از این تعداد ۸۴درصد را مردان و ۱۶درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین با استناد به این آمار، ۵۴درصد موارد ثبت شده نیز در گروه سنی ۲۱ تا ۳۵ سال قرار دارند که نشان می‌دهد بیش از ۵۰درصد موارد ابتلا به اچ آی وی/ ایدز در سنین جوانی رخ می‌دهد؛ سنی که فرد از نظر مقاربت جنسی فعال است.»
وی افزود: «براساس این نظام گزارش دهی، از تمام موارد شناخته شده‌ای که ثبت شده‌اند، ۸هزار و ۳۱۱نفر تا امروز فوت کرده‌اند و ۱۱هزار و ۶۹۴نفر نیز به مرحله چهارم که همان بیماری ایدز است، رسیده‌اند.»
عضو کمیته کشوری ایدز درخصوص سهم راه‌های مختلف ابتلا به ایدز نیز گفت: «از سال ۶۸ که اولین مورد ابتلا به این بیماری گزارش شد و به دنبال استفاده از فرآورده‌های خونی آلوده که از کشور فرانسه به ایران آمده بود، یکی از علل ابتلا به بیماری، تزریق با وسایل مشترک بوده است که رقم آن ۶۸.۲درصد اعلام شد. همچنین رابطه جنسی با ۱۸.۵درصد و انتقال از مادر به کودک با ۱.۵درصد در انتقال این بیماری سهیم بوده‌اند.»
به گفته مردانی، ۱۱درصد علل ابتلا نیز نامشخصی بود، اما تصور می‌شود که این تعداد به احتمال زیاد از راه مقاربت جنسی مبتلا شده‌اند، اما به علت حفظ آبرو و مسائل فرهنگی که در کشور وجود دارد، آن را کتمان می‌کنند. مردانی با تاکید براینکه شایع‌ترین راه انتقال اچ آی وی در دنیا، مقاربت جنسی است، افزود: «راه انتقال ۰.۸درصد از این موارد نیز فرآورده‌های خونی بوده است که این موارد در سال‌های جدید اتفاق نیفتاده است؛ چراکه در سال‌های پیش از اجرای سیاست پالایش صد در صدی خون توسط سازمان انتقال خون، آزمایشگاه‌ها روش دقیق شناسایی موارد انتقال اچ آی وی و تست خون را نداشتند و در آن موقع عده‌ای از هموطنان از این راه به این بیماری گرفتار شدند.»
عضو کمیته کشوری ایدز با تاکید بر اینکه الگو و درصد انتقال بیماری در مردان و زنان تغییر کرده است، افزود: «از کل موارد گزارش شده در سه ماه اول سال جاری، ۳۴درصد موارد ثبت شده را زنان و ۶۶درصد را مردان تشکیل می‌دهند. همچنین راه احتمالی انتقال در ۳۴درصد موارد اعتیاد تزریقی بوده است، درصورتی که ۴۲درصد مربوط به رابطه جنسی بوده است؛ این یعنی استفاده از مواد اعتیادآور و سرنگ مشترک که در دهه قبل شایع‌ترین راه انتقال این ویروس بوده است، امروز جای خود را به رابطه جنسی داده است.»
این فوق تخصص بیماری‌های عفونی اظهار کرد: «در سه ماهه اول سال ۹۵، سه درصد موارد انتقال بیماری از مادر به کودک بوده است. همچنین علت ۲۱درصد موارد ابتلا در سال جدید اعلام نشده است که اطمینان دارم علت ابتلا در درصد بالایی از این بیماران نیز به دلیل مقاربت جنسی است.» وی تاکید کرد: «هیچ مورد جدیدی از ابتلا به ایدز از راه انتقال خون نداشته‌ایم؛ در نتیجه مردمی که نیاز به دریافت خون دارند، می‌توانند با خیال راحت نسبت به تزریق خون یا فرآورده‌های خونی اقدام کنند.»
عضو کمیته کشوری ایدز ضمن ابراز نگرانی از افزایش موارد ابتلا در میان جوانان، هشدار داد: «این آمار در میان جوانان، به دنبال مقاربت جنسی حفاظت نشده ایجاد شده است و متاسفانه درحال افزایش است. به همین خاطر باید رسانه‌ها، صدا و سیما، مطبوعات، پزشکان، شهرداری و... در بالا بردن آگاهی جوانان اقدام کنند؛ در غیر این صورت با اپیدمی بیماری اچ آی وی در کشور روبه رو خواهیم شد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو