رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران اعلام کرد:
فعالیت ۷۰۰جراح مغز و اعصاب در کشور
9 آبان 1395 ساعت: 16:8رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب از فعالیت ۷۰۰جراح مغز و اعصاب در کشور خبر داد.
به گزارش سپیدآنلاین به نقل از ایسنا، حمید رحمتی اظهار کرد: «حدود ۷۰۰ جراح مغز و اعصاب در کشور فعالیت می‌کنند؛ به‌طوری که در تمام شهرها و حتی شهرهای کوچک جراح مغز و اعصاب داریم.»
وی با بیان اینکه تعداد جراحان مغز و اعصاب کشور درحال افزایش است، گفت: «افزایش تعداد جراحان مغز و اعصاب هم یک حسن و هم یک عیب دارد. حسن آن این است که تعداد زیادی متخصص داریم، اما به این دلیل که با افزایش تعداد جراحان مغز و اعصاب بیمارانی که باید متخصصان با آن سر و کار داشته باشند، وجود ندارد، یک عیب محسوب می‌شود. به همین دلیل متخصصان از نظر کار، کار مناسبی ندارند و به سراغ کارها و عمل‌های نامرتبط می‌روند.»
رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران درخصوص مهم‌ترین بیماری حوزه مغز و اعصاب عنوان کرد: «در ایران ضربه مغزی به نسبت دنیا بسیار زیاد است، درحالی که می‌شود آن را پیشگیری کرد.» رحمتی، بی‌احتیاطی مردم و استاندارد نبودن جاده‌ها و ماشین‌ها را علت اصلی بالا بودن آمار ضربه‌های مغزی در ایران دانست و گفت: «مردم باید بسیار مراعات کنند و یاد بگیرند وقتی در خیابان رانندگی می‌کنند، دلیلی برای سبقت یا رانندگی غیرمجاز وجود ندارد.»
رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران درخصوص وضعیت مغز و نخاع ایران در دنیا عنوان کرد: «جراحی اعصاب ایران بسیار قوی است و از ابتدا پرفسور عاملی و سمیعی بنیان آن را با استانداردی خوب پایه‌گذاری کردند. از این‌رو جراحی اعصاب ایران با پیشرفت جراحی اعصاب در دنیا هماهنگ بوده و از آن خیلی عقب نمانده است.»
وی درخصوص تجهیزات حوزه مغز و نخاع در ایران تصریح کرد: «تجهیزات وجود دارد، اما اینکه بخواهیم برای هر شهری که جراح اعصاب دارد، همه تجهیزات را تهیه کنیم، برای هیچ کشوری امکان‌پذیر نیست. بنابراین در مکان‌های اختصاصی باید تجهیزات وجود داشته باشد و بیماران به آنجا ارجاع داده شوند.»
رحمتی درخصوص افزایش بیماران سکته مغزی، اظهار کرد: «در این زمینه آمار درستی نداریم که بتوانیم بگوییم تعداد بیماران افزایش یافته است. ممکن است تعداد آنها به این دلیل که پزشکان و جراحان مغز و اعصاب در تمام شهرستان‌ها افزایش یافته است و بیماری ها را تشخیص می‌دهد، افزایش یافته باشد.» رئیس انجمن جراحان مغز و اعصاب ایران ادامه داد: «یعنی بیماری که قبلا تشخیص داده نمی‌شد، درحال حاضر تشخیص داده می‌شود که این موضوع نمی‌تواند دلیل افزایش سکته مغزی باشد. این بیماری در گذشته در شهرستان‌ها وجود داشت، اما بیماران هیچگاه به پزشک و جراح اعصاب نمی‌رسیدند.»
رحمتی با بیان اینکه این موضوع یک سیر جهانی هم دارد، گفت: «امید به زندگی در افراد درحال افزایش است؛ امید به زندگی در ایران در گذشته ۴۳سال و درحال حاضر ۷۲ سال است. معنی این افزایش امید به زندگی این است که طول عمر انسان‌ها افزایش یافته و بیماری‌هایی که در گذشته باعث مرگ افراد می‌شدند. درحال حاضر علت مرگ نیستند. همچنین سکته، تومور و... اغلب در سنین بالا رخ می‌دهند. استرس، هوای آلوده، استفاده از داروهای روان گردان، مشاغل نامناسب و... هم در بروز سکته‌های مغزی دخیل هستند.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو