تماشای بیش‌ازحد تلویزیون با کاهش کارکرد شناختی مغز همراهی دارد
13 آذر 1394 ساعت: 01:9یک بررسی جدید نشان می‌دهد که جوانانی که به میزان زیادی تلویزیون تماشا می‌کنند و چندان ورزش نمی‌کنند ممکن است به‌زودی در میان‌سالی شاهد اثرات عادات ناسالمشان بر مغزهایشان باشند.
به گزارش هلث‌دی نیوز پژوهشگران در این مطالعه عادات تماشای تلویزیون بیش از 3200 نفر با میانگین سنی 25 سال در شروع مطالعه، را بررسی کردند.

این پژوهشگران دریافتند، افرادی که در این بررسی به‌طور میانگین بیش از 3 ساعت در روز در 25 سال بعدی تلویزیون تماشا کرده بودند، نسبت به افرادی که به میزان اندکی تلویزیون تماشا کرده بودند با احتمال بیشتری کارکردشان در برخی از آزمون‌های شناختی کارکرد افت کرده بود.

نویسنده مقاله این مطالعه، تینا دی هوآنگ از انستیتوی پژوهش و آموزش کارولینای شمالی گفت، این نتایج بیانگر آن است که انجام فعالیت‌های جسمی در مقابل نشستن و تماشای تلویزیون برای سلامت مغز مهم است.

این پژوهشگران پس از 25 سال همچنین کارکرد شناختی این افراد را با استفاده از سه آزمون سنجشگر سرعت پردازش اطلاعات، حافظه شفاهی و کارکرد اجرایی – سه مهارت ذهنی که امکان طراحی، سازماندهی و متمرکز کردن توجه فراهم می‌کنند- بررسی کردند.

هوآنگ گفت، هنوز دقیقاً روشن نیست که چرا گذراندن زمان بیشتر در جلوی تلویزیون با بدتر شدن کارکرد شناختی در ادامه زندگی همراهی دارد. به گفته او، یک فرضیه این است که تماشای تلویزیون شیوه‌ای از گذران وقت نیست که از لحاظ شناختی فرد را درگیر و فعال کند.

یا ممکن است افرادی که زیاد تلویزیون تماشا می‌کنند و ورزش نمی‌کنند، رفتارهای دیگر ناسالم سبک زندگی مانند رژیم غذایی بد هم داشته باشند که در بدتر شدن کارکرد شناختی‌شان نقش دارند.

این بررسی جدید روز 2 دسامبر در ژورنال JAMA Psychiatry منتشر شده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو