دوزبانه‌بودن بهبودی پس از سکته مغزی را آسان می‌کند
3 آذر 1394 ساعت: 01:9راه‌هایی برای کاهش خطر سکته مغزی وجود دارد- برای مثال شما می‌توانید ورزش کنید یا سیگار نکشید. اما اگر سکته مغزی رخ دهد، درصورتی‌که بیش از یک زبان سخن بگویید، ممکن است خطر از دست رفتن کارکرد مغز به علت این عارضه کاهش یابد.
به گزارش لایوساینس بر اساس این بررسی جدید که یافته‌های در 19 نوامبر در ژورنال Stroke منتشر شد، بیماران دوزبانه دچار سکته مغزی با احتمال دو برابر بیشتر نسبت بیمارانی که به یک زبان سخن می‌گفتند، کارکرد شناختی طبیعی را پس از سکته مغزی به دست می‌آوردند.

به نظر می‌رسد دلیل این تفاوت خصوصیتی در مغز به نام «ذخیره شناختی» باشد که در آن مغز شبکه‌ای غنی از اتصالات عصبی ساخته است- بزرگراه‌هایی که هنوز می‌توانند ترافیک شدید افکار را حتی اگر چند پل ارتباطی قطع شده باشند، منتقل کنند.

دکتر توماس باک، پژوهشگر در دانشگاه ادینبورو در اسکاتلند و یکی از دو نویسنده این مطالعه گفت:‌ «افراد با فعالیت ذهنی بیشتر مغزهای با اتصالات بینابینی بیشتر دارند که می‌توانند بهتر با آسیب بالقوه کنار بیایند. زبان یکی از چند راه تقویت این ذخیره شناختی است.»

در این بررسی جدید، پژوهشگران به سرپرستی دکتر سوارنا آلادی،‌ استاد عصب‌شناسی در انستیتوی ملی بهداشت روانی و علوم اعصاب در شهر بنگلور در هند، بیماران دچار سکته مغزی در حیدرآباد شهری بزرگ در جنوب هند معاینه کردند. مردم حیدرآباد بدون توجه به میزان تحصیلات یا موقعیت اجتماعی‌شان به‌طورمعمول به دو یا تعداد بیشتری زبان سخن می‌گویند. این پژوهشگران 608 بیمار را برای حداکثر 2 سال پس از سکته مغزی پیگیری کردند، 353 بیمار دوزبانه را با 255 بیمار تک‌زبانه مقایسه کردند.

این پژوهشگران دریافتند که بیش از 40 درصد از بیماران دوزبانه پس از سکته مغزی به کارکردهای شناختی طبیعی رسیدند، درحالی‌که در بیماران تک‌زبانه این رقم کمتر از 20 درصد بود.
بیماران دوزبانه همچنین در آزمون‌های پس از سکته مغزی که توانایی‌های تمرکز برای دریافت و سازمان‌دهی اطلاعات را می‌سنجید، کارکرد بهتری داشتند. این افراد با احتمال کمتری دچار زوال عقل و یک عارضه مرتبط به نام نقصان خفیف شناختی شدند.

آلادی گفت: «سودمندی دوزبانه بودن است که به افراد امکان می‌دهد از یک زبان به زبان دیگر جابه‌جا شوند، بنابراین افراد درحالی‌که یک زبان را مهار می‌کنند، مجبورند زبان دیگر را برای برقرار ارتباط فعال کنند.»

باک گفت، به نظر می‌رسد این جابه‌جایی مداوم و روزمره و گاهی دقیقه‌به‌دقیقه – اتصالات عصبی بیشتری در سراسر مغز ایجاد می‌کند. پژوهش پیشین باک و آلادی نیز نشان داده بود که دوزبانه بودن ممکن است شروع زوال عقل را به تاخیر بیندازد و تمرکز را بهبود بخشد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو