دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی
سوالات امسال آزمون دستیاری، سخت‌تر بود
17 خرداد 1395 ساعت: 19:3دبیر شورای آموزش علوم پایه پزشکی در گفت‌وگو با سپیدآنلاین گفت: «برای اظهار نظر در مورد این مساله که درصدی از دانشجویان برتر آزمون دستیاری سال جاری از شهرستان‌ها و دانشگاه‌های غیر مادر بوده‌اند، اطلاعات دقیقی مورد نیاز است.»
جمشید حاجتی با تاکیدبر اینکه باید میزان و درصد چولگی تعداد افراد رتبه برتر از غیر دانشگاه‌های مادر، نسبت به سال قبل بررسی شود تا بتوان مبتنی‌بر شواهد، یک نتیجه‌گیری اصولی کرد، تصریح کرد: «آنچه مسلم است اینکه سطح سوالات امسال به لحاظ کیفیت و دشواری، نه تنها نسبت به سال‌های قبل کمتر نبوده، بلکه شاید بتوان گفت مشکل‌تر هم بوده است. از طرفی سهمیه داوطلبان و سهمیه مناطق محروم دانشگاه‌های کوچک نیز هیچ تاثیری در انتخاب افراد برتر ندارد. درواقع افراد برتر، فارغ از هرگونه سهمیه، از میان افرادی انتخاب می‌شوند که بالاترین‌ نمره‌های آزمون را کسب کرده‌اند.»
وی ادامه داد: «لذا تنها نتیجه‌ای که می‌توان از این فرایند گرفت این است که افرادی که از دانشگاه‌های کوچک شرکت کرده‌اند، خود را بهتر و بیشتر برای آزمون آماده‌ کرده‌ و شاید انگیزه بالاتری نیز برای دست‌یابی به هدف خود داشته‌اند. غیر از این، توجیه دیگری نمی‌توان آورد.»
حاجتی افزود: «کمااینکه حتی قاعده بر این است که معدل نیز تاثیری در انتخاب افراد برتر نداشته باشد. معدل درواقع در نمره نهایی تاثیرگذار است و رتبه برتر بر اساس نمره خام است. نمره‌ای که با معدل جمع می‌شود برای سنجش و انتخاب محل پذیرش مورد استفاده قرار می‌گیرد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو