تصور والدین بر چاقی فرزندانشان تاثیر دارد
16 خرداد 1395 ساعت: 02:3همشهری آنلاین:
دو مطالعه جدید از رابطه پیچیده تصور والدین از اضافه‌وزن کودک و وزن واقعی کودکان خبر می‌دهد.
به نوشته هلث‌دی در یک مطالعه مشخص شد وزن واقعی کودک هرچه باشد، اعتقاد والدین به اضافه‌وزن داشتن کودکشان منجر افزایش وزن این کودکان می‌شود. مطالعه دیگر نشان داد بیش از 82 درصد از والدین نسبت به اضافه‌وزن یا چاقی کودکان خود دست‌کم می‌گیرند.

به گزارش هلث‌دی در مطالعه نخست بیش از 3 هزار و پانصد کودک استرالیایی بین 4 تا 5 سال در مطالعه شرکت کرده بودند که از میان این تعداد کودکان، نزدیک به 20 درصد از آن‌ها به اضافه‌وزن یا چاقی دچار شدند و 75 درصد باقی وزن متعادل داشتند. تنها 20 درصد از والدینی که کودکانشان واقعاً دارای اضافه‌وزن بودند، فکر می‌کردند کودکانشان اضافه‌وزن دارند.

کودکانی که والدین آن‌ها بر این باور بودند که فرزندشان اضافه‌وزن دارند تا سن 13 سالگی بیش از سایر کودکان به اضافه‌وزن دچار شدند.

اریک رابینسون از دانشگاه لیورپول بریتانیا و نویسنده این تحقیق می‌گوید: « برخلاف باور عمومی، پذیرفتن اضافه‌وزن داشتن کودک به‌وسیله والدین، نه‌تنها از کودک در برابر اضافه‌وزن حمایت نمی‌کند، بلکه با اضافه‌وزن بیشتر در دوران کودکی ارتباط دارد.»
نویسندگان این مقاله اشاره می‌کنند که برچسب زدن به کودکان می‌تواند منجر به پرخوری آن‌ها شود و ارتباط والد و فرزند را در زمینه استراحت یا خوردن غذا تحت تاثیر خود قرار دهد.

از سوی دیگر مطالعه دوم نشان‌دهنده بی‌اهمیتی به وزن کودک در 82 درصد والدین بود. یافته‌های این پژوهش نشان داد والدینی که در خانواده‌هایی با بیش از نیمی از اعضای دارای اضافه‌وزن زندگی می‌کردند، کمتر به وزن کودک خود اهمیت می‌دادند. این مطالعه همچنین حاکی از اهمیت نقش اجتماعی اقتصادی بر میزان چاقی یا اضافه‌وزن کودکان بود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو