چاقی در بین کودکان و نوجوانان چینی افزایش می‌یابد
10 اردیبهشت 1395 ساعت: 23:2فقط ۱ درصد از دختران و ۱ درصد از پسران چینی زیر ۱۹ سال در سال ۱۹۸۵ در مبتلا به چاقی بودند. اکنون یک بررسی ۲۹ ساله که نتایج ان در ژورنال کاردیولوژی پیشگیری اروپا منتشرشده است، نشان می‌دهد در سال 2014 این رقم به۱۷ درصد میان پسران و ۹ درصد میان دختران رسیده است.
به گزارش هلث‌‌کر ایشیا این مطالعه 28 هزار دانش‌آموز استان شاندونگ را در برمی‌گیرد و از شاخص توده بدنی به شکل سخت‌گیرانه‌تری برای اندازه‌گیری میزان چاقی آن‌ها استفاده می‌کند.

جوئپ پرک، از انجمن قلب اروپا گفت این بدترین افزایش ناگهانی چاقی در دوران کودکی و نوجوانی تابه‌حال بوده است. مطابق این مطالعه، تغییرات شدید اجتماعی، اقتصادی و تغذیه‌ای منجر به دریافت کالری اضافی و کاهش فعالیت جسمی شده است.

این داده‌ها، از شش مطالعه دولتی از مدارس روستایی کودکان در فاصله سنی 7 تا 18 سال در شاندونگ گردآوری‌شده بودند. این مطالعه می‌گوید درصد اضافه‌وزن کودکان از 7/0 درصد به 4/16 در پسران و در دختران از 5/1 درصد به 14 درصد رسید بود.

این پژوهشگران همچنین درباره فراگیری بیشتر چاقی در میان پسران می‌گویند: «برتری دادن سنتی و اجتماعی به پسران، به‌ویژه در مناطق روستایی می‌تواند به این معنا باشد که پسرها بیشتر از منابع خانواده بهره‌مند می‌شوند.»

سازمان جهانی بهداشت، رقم شاخص توده بدنی میان ۲۵ تا ۲۹.۹ را به‌عنوان اضافه‌وزن و رقم ۳۰ و ۳۰ به بالا را جزو چاقی طبقه‌بندی می‌کند؛ اما در این ارقام برای اضافه وزن به ۲۴ تا ۲۷.۹ و ارقام برای چاقی به ۲۸ و ۲۸ به بالا پایین آورده شده بود. شاخص توده بدنی مقیاسی برای اندازه‌گیری میزان تناسب وزن نسبت به قد فرد است. این شاخص از حاصل تقسیم وزن بر مجذور قد فرد به دست می‌آید.

این پژوهشگران معتقدند که «باید راهبردهای جامعی برای مداخله با این روند در پیش‌گرفته شود که شامل نظارت‌های دوره‌ای، آموزش درباره الگوهای تغذیه و تمرینات ورزشی و رفتارهای سالم تغذیه‌ای شود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو