سیگار کشیدن مادر باردار بر DNA جنین اثر می‌گذارد
28 اردیبهشت 1395 ساعت: 16:2اکنون مادران باردار دلایل تازه‌ای برای ترک سیگار دارند. تحلیل‌های جدید نشان از ارتباط میان تغییرات DNA کودکان مادران سیگاری دارد که خود بازتابی از تغییرات ایجاد شده در بزرگ‌سالان سیگاری است.
به نوشته هلث‌کر ایشیا محققان متوجه شدند در زنان بارداری که به‌طور روزانه سیگار می‌کشند، 6 هزار و 73 نقطه از DNA کودکان به شکل متفاوتی از DNA کودکان مادران غیر سیگاری متیله می‌شود.

بسیاری از تغییرات یافت شده در DNA در نزدیکی یا روی مجموعه‌ای از ژن‌های مربوط به رشد کبد و سیستم عصبی، سرطان‌های مرتبط با سیگار و نقصان‌های مادرزادی همچون شکاف لب و کام قرار داشتند.

محققان این نتایج را از بررسی 6 هزار و 685 مادر و نوزادان آن‌ها از مطالعاتی در سراسر دنیا استخراج کرده‌اند.

محققان برای تجزیه‌وتحلیل الگوهای متیلاسیون در DNA نوزادان، عمدتاً نمونه‌های خون بند ناف این نوزادان را پس از زایمان جمع‌آوری کردند. محققان علاوه بر مستندسازی تفاوت‌های میان نوزادان مادران غیر سیگاری و مادران سیگاری‌، گروهی از کودکان بزرگ‌تر را نیز زیر نظر گرفتند و دریافتند دست‌کم برخی تفاوت‌های مرتبط با تغییرات متیلاسیون در کودکانی که مادران آن‌ها در طول بارداری از سیگار استفاده کرده بودند، همچنان در سنین بالاتر هم وجود دارند.

درحالی‌که این مطالعه چگونگی تاثیرات سیگار کشیدن مادران بر ابتلای کودک به بیماری را ثابت نمی‌کند اما یافته‌ها نشان می‌دهد که تفاوت‌های متیلاسیون ممکن است در تظاهر برخی از نقصان‌های نوزادی یا مشکلات پزشکی در نوزادان مادران سیگاری نقش داشته باشد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو