سیگار کشیدن کیفیت اسپرم را کاهش می‌دهد
13 اردیبهشت 1395 ساعت: 23:2یک بررسی جدید تایید می‌کند که سیگار کشیدن اثرات منفی بر اسپرم مردان دارد.
به گزارش رویترز محققان در این بررسی با استفاده از به‌روزترین تعریف اسپرم غیرطبیعی از سازمان جهانی بهداشت دریافتند که اسپرم سیگاری‌ها تعداد کمتر، حرکات ضعیف‌تر و شکل غیرمعمول‌تری نسبت به افراد غیر سیگاری دارد.

پژوهشگران در مرکز پزشکی تولیدمثلی آمریکا در کلینیک کلیولند در این مطالعه ۲۰ پژوهش با حدود ۶۰۰۰ شرکت‌کننده بازبینی شدند. بر اساس گزارش این پژوهشگران در ژورنال European Urology منتشر شده است، در مردانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند، تعداد اسپرم‌های متحرک کمتر و شکل آن‌ها غیرعادی‌تری است.

این موضوع که سیگار کشیدن تا چه میزان باروری مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هنوز روشن نشده است.

در عین حال، به گفته این پژوهشگران، داده‌های جمع‌آوری‌شده نشان می‌دهند که توانایی اسپرم برای باروری و متعاقب آن ایجاد جنین طبیعی، بستگی به عوامل همراه بسیار زیاد دیگری علاوه بر متغیرهای مایع منی دارد. این عوامل مانند شکستگی ژن‌ها و تغییرات ژنتیکی با یک آزمایش ساده قابل‌تشخیص نیستند.

این محققان می‌گویند که استعمال دخانیات به‌روشنی باروری مردان را به خطر می‌اندازد و ازاین‌رو باید به‌شدت ترک سیگار را به زوج‌هایی که به دنبال باروری هستند، توصیه کرد.

مواد شیمیایی موجود در قطران و نیکوتین وارد خون می‌شوند و به داخل مایع منی می‌روند. این مواد می‌توانند بر اسپرم تاثیر بگذارند. همچنین سیگار کشیدن موجب اختلال در نعوظ نیز می‌شود.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو