سرطان بر بقای پس از پیوند عضو تاثیر می‌گذارد
14 اردیبهشت 1395 ساعت: 16:2یک بررسی جدید نشان می‌دهد که بیماران با سابقه سرطان که پیوند عضو انجام دادند نسبت به کسانی که دارای سابقه سرطان نیستند، با احتمال بیشتری دچار سرطان‌های جدید و مرگ زودرس می‌شوند.
به گزارش هلث‌دی دکتر نانسی باکستر، از بیمارستان سنت میشل در تورنتوی کانادا و سرپرست این پژوهش گفت:: «این یافته‌ها روشن می‌کند بیمارانی که پیوند انجام دادند و قبلاً مبتلا به سرطان بودند، نیاز به مراقبت بیشتری برای تشخیص سرطان‌های جدید و عودکننده دارند.»

او و همکارانش ۳۳ مطالعه شامل حدود ۴۰۰۰۰۰ بیمار از ۱۲ کشور را تجزیه‌وتحلیل کردند. آن‌ها پی بردند دریافت‌کنندگان عضو با سابقه سرطان، یک‌ونیم برابر بیشتر از افرادی که قبلاً سرطان نداشتند، دچار مرگ پیش از موعد ناشی از هر علتی می‌شوند.

علاوه بر این بر اساس این پژوهش، کسانی که سابقه سرطان داشتند، حدود دو برابر بیشتر سرطان جدید می‌گیرند و خطر مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در آنان سه برابر است. این افزایش احتمال ابتلا به سرطان جدید و مرگ‌ومیر، با توجه به نوع پیوند عضو تغییری نکرد.

در این مطالعه ارتباط افزایش خطر با ویژگی‌های اهداکنندگان عضو یا عواملی مانند نوع داروی سرکوبگر ایمنی مصرفی، بررسی نشده است.

پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که دریافت‌کنندگان عضو با سابقه سرطان، با احتمال زیادتری از اهداکنندگان مسن دارای پیشینه فشارخون بالا، سکته یا دیالیز عضو دریافت می‌کنند؛ چنین عواملی با مرگ‌ومیر ناشی از حمله قلبی، سکته یا پس زدن عضو ارتباط دارد.

محققان در این تجزیه‌وتحلیل مطالعه‌های مربوط به افرادی را که برای درمان سرطان مثل سرطان کبد، پیوند عضو انجام داده بودند، حذف کردند.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو