امنیت محصولات غذایی امیدوارکننده نیست
13 اردیبهشت 1395 ساعت: 18:2دبیر انجمن تغذیه ایران در گفت‌وگوی اختصاصی با سپیدآنلاین با بیان اینکه متاسفانه وضعیت امنیت محصولات غذایی موجود در بازار از نظر متخصصان تغذیه خیلی امیدوارکننده نیست، گفت: «کمااینکه تشخیص محصولات ارگانیک از غیر ارگانیک در بازار ایران، غیرممکن، اما در سایر کشورها شناسایی این محصولات با یک سازوکار مشخص انجام می‌شود.»
برلیانت بزرگمهر ادامه داد: «ازسوی دیگر سموم دفع آفات نباتی، آغشته به نیترات و سایر موادی است که با اجتماع در بافت‌های بدن می‌تواند امنیت آب آشامیدنی را نیز به مخاطره بیندازد. گاهی موادی وارد چرخه تولید محصولات کشاورزی می‌شود که حتی سیاست‌های کلان را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا درحالی مسئولین وزارت بهداشت به دلیل تجمع سموم آفات نباتی از شهروندان می‌خواهند میوه‌ای مانند سیب را بدون پوست استفاده کنند که متخصصین تغذیه دقیقا خواهان عکس این موضوع هستند تا فیبر به بدن برسد و از بروز بیماری‌های قلبی عروقی و تجمع چربی در بدن جلوگیری شود. پس امنیت غذایی در اینجا زیر سوال می‌رود.»
وی با بیان اینکه تنها گفتن این موضوع که ‌آب و سبزیجات دارای مشکل هستند کفایت نمی‌کند، تصریح کرد: «بلکه باید برای جلوگیری از آن اقدام کنیم. همه سازمان‌های دخیل در این زمینه ازجمله دامپزشکی، استاندارد، جهادکشاورزی و ... باید دست به کار شوند و با تعامل، کارها را پیش ببرند.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو