نجات دادن افراد با فرو کردن خودکار در گلویشان را فراموش کنید
12 اردیبهشت 1395 ساعت: 02:2کمتر صحنه‌ای در فیلم‌هاست که تاثیرگذارتر از هنگامی باشد که بازیگری جان یک فرد در حال مرگ را با فرو کردن خودکار به گلویش برای باز کردن مجرای هوایی‌اش نجات دهد، اما یک بررسی جدید در آلمان نشان می‌دهد که تماشاگران نباید این شگرد را در خانه به کار گیرند.
این عمل که در پزشکی کریکوتیروئیدوتومی نامیده می‌شود، در موقعیت‌های اورژانس برای برقراری جریان هوا هنگامی‌که روش‌های معمول‌تر به خاطر تروما یا ضربه، التهاب یا انسداد عملی نیستند، انجام می‌شود؛ اما کارکنان اورژانس برای انجام این کار از تیغ جراحی و لوله استفاده می‌کنند، نه خودکار با سر توپی.

به گزارش رویترز این پژوهشگران در مقاله‌شان در ۱۹ آوریل در ژورنال پزشکی اورژانس می‌نویسند که برخی از درس‌نامه‌های پزشکی استفاده از خودکار با سر توپی به‌عنوان لوله تنفسی در مواقع اضطراری توصیه می‌کنند، اما شواهد درباره تاثیربخش بودن این شیوه متناقض است.

دکتر اولریخ کیسر از دانشگاه ماکزیملیان- لودویگ مونیخ و همکارانش که سه نوع متفاوت خودکار را آزمایش کرند تا ببینند آیا می‌توان از آن‌ها به‌عنوان لوله‌های تنفسی استفاده کرد یا نه. دو خودکار توانستند به‌نوعی برش را ایجاد کنند.

آنان در مرحله بعد از ۱۰ نفر از مشاغل گوناگون- وکیل، افسر پلیس و دانشجو- خواستند تا با استفاده از این خودکارها روی جسد ۱۰ فردی که در طول در روز گذشته مرده بودند، کریکوتیروئیدوتومی انجام دهند.

شش از شرکت‌کنندگان گلو را بسیار پایین‌تر از محل درست سوراخ کردند و خودکار را به درون غده تیروئید فرو بردند. سه نفر از شرکت‌کنندگان گلو را در نقطه درست سوراخ کردند. فقط یک نفر توانست پوست، لیگامان‌ها و دیواره مجرای تنفسی را سوراخ و جریان هوا را برقرار کند. این شخص بیش از ۵ دقیقه زمان صرف کرد و سه بار تلاش کرد و صبر و نیروی زیادی به خرج داد تا توانست این عمل را انجام دهد.

این پژوهشگران می‌نویسند:‌ «انجام کریکوتیروئیدوتومی با خودکار با سر توپی تقریباً ناممکن است.» درعین‌حال آنان یادآور شدند که خود کار با سر توپی که مغزی آن خارج شده باشد را می‌توان به‌عنوان مجرای تنفسی به کار برد، به شرطی که اول با یک ابزار تیز سوراخی به درون مجرای هوایی باز شده باشد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو