احتمال ساخت واکسن ترکیبی اچ‌آی‌وی و هپاتیت‌ سی
28 فروردین 1395 ساعت: 22:1همزمان با اینکه ساخت واکسن‌‌های ضد هپاتیت‌سی و اچ‌آی‌وی در مراحل آزمایشی است، محققان در حال هموار کردن این راه برای رسیدن به یک واکسن ترکیبی برای هر دوی این بیماری‌ها هستند.
به گزارش مدیکال تودی محققان در مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده است، دریافتند که می‌توانند به واکسن ترکیبی دو بیماری اچ‌آی‌وی و هپاتیت سی دسترسی پیدا کنند.

این مطالعه که در کنگره بین‌المللی کبد در بارسلون ارائه شده به شرح این مسئله می‌پردازد که ساخت واکسن ترکیبی شامل دو مرحله اصلی خواهد بود: در قدم اول، سیستم ایمنی بدن را در معرض ناقل‌های آدنوویروسی قرار می‌دهند که حاوی اجزای هر دوی ویروس‌های اچ‌آی‌وی و هپاتیت سی هستند و می‌تواند تولید آنتی‌بادی‌ها را تحریک کنند. پس‌ازآن از واکسیناسون بوستر (تقویتی) در یک ناقل MVA آن نیز شامل همان اجزای ویروس اچ‌آی‌وی و هپاتیت سی است، تجویز می‌شود.

لورا کاسترا، دبیر کل انجمن اروپایی مطالعه کبد گفت: «یافتن واکسن‌های موثر برای مقابله با بزرگ‌ترین قاتل جهان، مشکلی بزرگ و ضروری است. این مطالعه که برای اولین بار انجام‌شده، نشان‌دهنده امکان پاسخ ایمنی هم‌زمان به اچ‌آی‌وی و هپاتیت سی و افزایش امکان ساخت واکسیناسیون ترکیبی است.»

درواقع افرادی که به هردوی این ویروس‌ها آلوده هستند، آینده بدتری نسبت به کسانی دارند که فقط به یکی از این ویروس‌ها آلوده‌شده‌اند.

این ویروس‌ها اثرات یکدیگر را تشدید می‌کنند؛ برای نمونه التهاب کبد که به‌وسیله هپاتیت سی به وجود می‌آید در اثر اچ‌آی‌وی افزایش پیدا می‌کند. باآنکه این واکسن در مراحل اولیه آزمایشی است اما این امیدواری وجود دارد که باوجود چالش‌های بسیار پیش رو بتوان آن را به مرحله کارآزمایی بالینی رسانید و ابزاری برای مبارزه با این بیماری‌ها را فراهم کرد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو