اهدا عضو عمری دوباره‌ به بیماران نیازمند
مساعدت هیات امنای صرفه‌جویی ارزی به بیماران نیازمند عمل پیوند قلب
11 اسفند 1394 ساعت: 14:12سالانه حدود 3500 تا 4 هزار مورد عمل پیوند قلب در سراسر جهان انجام می‌شود که بیشترین آمار آن مربوط به ایالات متحده امریکا با 2 هزار تا 2300 مورد عمل در طول یک سال است.
به گزارش سپیدآنلاین، نخستین عمل پیوند قلب در جهان در تاریخ سوم دسامبر 1967 توسط پروفسور کریستین بارنارد جراح اهل آفریقای جنوبی به روی خانمی 53 ساله در بیمارستان مرکزی شهر کیپ تاون انجام شد. اولین پیوند موفقیت‌آمیز قلب در ایران نیز در سال 1372 در بخش جراحی قلب بیمارستان دکتر علی شریعتی تهران انجام گرفت. از آن زمان تا کنون بیش از 450 مورد عمل پیوند قلب در 7 مرکز پیوند قلب سراسر کشور، انجام شده است که هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران به ازای انجام هر مورد پیوند قلب، مبلغ 50 میلیون ریال (5 میلیون تومان) هزینه هتلینگ بیمارستانی بیمار را تقبل کرده است.
عمل پیوند قلب یعنی برداشتن قلب نارسای یک بیمار وجایگزین کردن آن با قلب یک بیمار مرگ مغزی. بیشترین کاربرد پیوند قلب برای بیمارانی است که نارسایی قلبی شدید دارند که این مشکل غیر قابل درمان است. نارسایی قلبی به شرایطی گفته می‌شود که قلب آسیب‌پذیر و ضعیف است و در نتیجه نمی‌تواند خون کافی به بدن پمپاژ کند.
با وجود تعداد بیماران نیازمند به دریافت عضو و لیست انتظار طولانی در بیمارستان‌ها، باید همه مردم برای گسترش این نوع پیوندهای حیاتی همکاری کنند. باید بدانیم جوانی که بر اثر تصادف دچار مرگ مغزی می‌شود، می‌تواند نجات‌دهنده جوان دیگری باشد که نیاز به این قلب دارد؛ بهتر است با اهدا عضو عمر دوباره‌ای به فرد بیمار نیازمند داده شود.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو