فریدون سیامک نژاد گفت؛
واردات دارو فقط به شرط برند اصلی
4 اسفند 1394 ساعت: 16:12فریدون سیامک نژاد در خصوص رقابت در بین شرکت‌های دارویی گفت: «در هر زمینه‌ای تا رقابت وجود نداشته باشد، پیشرفت بوجود نمی‌آید. اصولا رقابت باعث پیشرفت می‌شود. در مورد صنعت دارو اعتقادم بر این است که ما در مقایسه با بقیه صنایع، بعد از انقلاب بیشترین پیشرفت را در دارو داشته‌ایم. علت عمده هم این بوده که در زمینه واردات دارو سختگیری داشته باشیم.»
به گزارش سپیدآنلاین، رئیس هیات مدیره شرکت ارشیا دارو با مثبت دانستن سختگیری‌های وزارت بهداشت در خصوص واردات دارویی افزود: «این سختگیری باعث شده که کارخانجات دارویی داخل کشور روی پای خود بایستند ولی این، به معنی این نیست که ما جلوی واردات را بگیریم که کارخانه داروسازی داخلی پیشرفت کند. نه کسی می‌گوید که واردات به کلی غلط است و نه کسی اعتقاد به واردات لجام گسیخته دارد. از طرفی باید زمینه را برای تولیدات بیشتر فراهم کرد و از طرفی باید واردات را نیز داشت.»
سیامک‌نژاد در خصوص راهکار ارائه شده رد وزارت بهداشت گفت: «معتقدم اگر قرار است وارداتی در مورد داروهای خارجی که تولید داخل هم دارند، داشته باشیم فقط باید اجازه دهیم که برند اصلی وارد شود.»
وی تصریح کرد: «برای اینکه برند اصلی یک دارو قیمتش تفاوت معناداری دارد با قیمت داروی ژنریکی که در داخل تولید می‌شود. در برخی از داروهای برند اصلی، چون مواد اولیه وارد، تولید و بسته‌بندی می‌شود قیمت آن به نسبت دارویی که بسته‌بندی شده از خارج می‌آید و تعرفه گمرکی بالایی به آن می‌خورد، متفاوت است.»
رئیس هیات مدیره شرکت ارشیا دارو ادامه داد: «در برخی موارد برند اصلی با آن چیزی که در داخل ساخته می‌شود 10 تا 15 برابر تفاوت قیمت دارد. بنابراین وقتی تفاوت قیمت معنادار شد قشر خاصی می‌توانند دارو را تهیه کنند. در عین حال وجود این دارو باعث می‌شود که کارخانه داروسازی حواسش باشد که اگر کمی دست از پا خطا کند جایگزین دارد.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو