سازمان جهانی بهداشت؛ کشورهای اروپایی آماده شیوع ویروس زیکا باشند
14 بهمن 1394 ساعت: 23:11سازمان جهانی بهداشت در بیانیه‌ای اعلام کرد گرچه ویروسی زیکا هرگز تابه‌حال در اروپا انتقال نیافته است، اما می‌تواند با شروع بهار و تابستان به این قاره انتشار پیدا کند.
به گزارش رویترز از کشورهای اروپایی خواست تا خودشان را برای حفاظت از جمعیت‌هایشان در مقابل ویروس زیکا آماده کنند. به گفته این سازمان محتمل‌ترین شیوه انتقال ویروس به اروپا یا از طریق پشه‌های آئدس، ناقل ویروس، است که در چمدان‌های مسافران پنهان شده‌اند یا از طریق خون افراد مبتلای مسافر است.

پشه آئدس در بخش‌های عمده‌ای از اروپا وجود ندارد، اما کارشناسان می‌گویند این پشه می‌تواند در کشورهای اروپایی با آب‌وهوای گرم‌تر انتشار پیدا کند.

یک جزیره که دارای پشه‌های آئدس آجیپتی، مسئول اغلب موارد انتقال ویروس زیکا در آمریکای لاتین، است، جزیره پرتغالی مدیرا است که در نزدیکی ساحل این کشور قرار دارد.

انتقال ویروس تب دنگی به‌وسیله همین پشه بود که باعث همه‌گیری این بیماری در سال 2012 و مرگ بیش از 2000 نفر شد.

زوزانا جاکاب، رئیس منطقه اروپا در سازمان جهانی بهداشت، در بیانیه‌ای گفت: » اکنون زمان آن رسیده است که کشورهای اروپایی خودشان را برای کاهش خطر شیو ع این ویروس در میان جمعیت‌هایشان آماده کنند. هر کشور اروپایی که در آن پشه آئدس در آن حضور دارد، می‌تواند در معرض خطر انتشار بیماری ویروس زیکا باشد.»

«شماری از مسافران آلوده به ویروس زیکا به اروپا وارد شده‌اند، اما تابه‌حال بیماری انتشار بیشتری پیدا نکرده است، زیرا پشه‌ها با توجه به سردی هوا هنوز غیرفعال هستند. با شروع تابستان و بهار، خطر انتشار ویروس زیکا افزایش می‌یابد.»

سازمان جهانی بهداشت ممنوعیت مسافرت یا تجارت با کشورهای مبتلا را پیشنهاد نکرده است، اما می‌گوید به زنان باردار توصیه کرده به این کشورها سفر نکنند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو