ویروس زیکا به تکزاس رسید
23 دی 1394 ساعت: 23:10مقامات بهداشتی در هریس کانتی در ایالت تکزاس آمریکا اعلام کردند، ثابت شده است که مسافری که اخیراً از السالوادور به منطقه هوستون بازگشته بود، مبتلا به ویروس زیکا، یک ویروس منتقل‌شونده به‌وسیله پشه، است.
به گزارش رویترز مراکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (سی‌دی‌سی) اعلام کرد از هنگامی‌که برای نخستین بار در سال 2007 ویروس زیکا در قاره آمریکا ظاهر شد، تابه‌حال 22 مورد ابتلا به این بیماری در میان مسافرانی که به آمریکا بازگشته‌اند، تایید شده است و این سازمان هنوز در حالت دریافت نمونه‌هایی برای آزمایش از مسافرانی است که اخیراً بیمار شده‌اند.

در حال حاضر شاهدی وجود ندارد که پشه‌های ناقل ویروس زیکا به بخش قاره‌ای ایالات‌متحده رسیده باشند. اما در ماه دسامبر، پورتوریکو، یک قلمرو آمریکا، تایید کرد که نخستین مورد انتقال محلی ویروسی زیکا در شخصی که به بیرون از جزیره مسافرت نکرده بود، رخ داده است.

ویروس زیکا اخیر باعث جلب توجه عمومی شده است، زیرا برزیل در حال تحقیق درباره امکان ارتباط میان این عفونت و موارد نوزادان متولدشده با نقص میکروسفالی، جمجمه به‌طور غیرطبیعی کوچک و مغزی با رشد ناکامل دارند.

مقامات بهداشتی هریس کانتی می‌گویند که مسافران را ترغیب کرده‌اند که درصورتی‌که به مناطقی که عفونت ویروسی در آنها شیوع دارد، سفر کرده‌اند از اقدامات محافظتی در برابر پشه‌ها استفاده کنند، ازجمله استفاده از پشه‌بند و مواد دافع پشه.

شیوع‌های ویروس زیکا در آفریقا، آسیای جنوب شرقی و جزایر اقیانوس آرام گزارش شده است، و اخیراً نیز برخی از کشورها در قاره آمریکا شیوع این ویروس را گزارش کرده‌اند. این ویروس به‌وسیله پشه‌های گونه آئدس (Aedes) منتقل می‌شود که ویروس‌های دنگی و چیکونگونیا را هم منتقل می‌کنند و در ایالت‌های جنوبی آمریکا هم به‌طور شایعی وجود دارند.

ویروس زیکا معمولاً بیماری ملایمی به علائم تب، دانه‌های پوستی و درد مفصل ایجاد می‌کند. در حال حاضر واکسنی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو