لغو ضیافت شام روحانی در فرانسه
7 بهمن 1394 ساعت: 14:11یک پایگاه خبری فرانسوی اعلام کرد: پس از اینکه ظاهرا کاخ الیزه درخواست ایران برای پذیرایی بدون شراب و با گوشت حلال را رد کرد، ضیافت رسمی رئیس‌جمهور ایران و همتای فرانسوی‌اش در خلال سفر این هفته کنار گذاشته شد.
به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری کودال فرانسه، حسن روحانی رئیس جمهور ایران پس از دعوت رسمی سال گذشته فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه سفر تاریخی خود به پاریس را روز چهارشنبه آغاز می‌کند، با این حال با یکدیگر طبق برنامه قبلی غدا نخواهند خورد.

این پایگاه خبری ادامه داد: ظاهرا حسن روحانی، دعوت شام رئیس جمهور فرانسه در کاخ الیزه را به دلایل مذهبی رد کرده است. به نظر می‌رسد درخواست ریاست جمهوری ایران برای پذیرایی با گوشت حلال و کنار گذاشتن شراب از میز که درخواست رایج ایران است، از سوی مقامات کاخ الیزه رد شده بود.

یک مقام برجسته در امور فرانسه - ایران به سایت آر.تی‌.ال گفت:‌ یک ضیافت برنامه ریزی شده بود که بی نتیجه ماند و رهبران دو کشور فرصت بزرگی را از دست دادند.

در تلاشی برای مصالحه در این زمینه، الیزه پیشنهاد برگزاری ضیافت صبحانه را داد اما این پیشنهاد نیز ظاهرا توسط ایرانیان به دلیل کم ارزش بودن رد شد.

این مناقشه بر سر شراب یادآور حادثه سال 2009 است. زمانی که نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق، دعوت رسمی نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه را رد کرد زیرا او نمی خواست که شراب بر سر میز باشد.

با این حال کاخ الیزه هنوز اظهارنظری درباره این خبر نکرده است.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو