کارایی واکسن مدرنا روی افراد ۱۲ تا ۱۸ ساله
7 خرداد 1400 ساعت: 12:3نتایج یک آزمایش بالینی جدید نشان داده است که واکسن کرونای شرکت داروسازی «مُدرنا» روی نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله موثر است و هیچ مشکل ایمنی جدید یا عمده‌ای ایجاد نمی‌کند.
به گزارش سپید به نقل از ایرنا، شرکت مُدرنا که واکسن آن برای بزرگسالان ۱۸ سال به بالا مجاز است، اعلام کرد که یافته‌های این مطالعه در ارتباط با کارایی این واکسن روی نوجوانان را اوایل ماه ژوئن (اواسط خرداد ماه) برای تایید مجوز استفاده اضطراری به سازمان غذا و داروی آمریکا و دیگر تنظیم کننده‌ها ارائه می‌دهد.

محققان در این مطالعه واکسن کرونای مُدرنا را روی ۳ هزار و ۷۳۲ نوجوان ۱۲ تا ۱۸ ساله ارزیابی کردند؛ دو سوم این افراد واکسن کرونا و یک سوم آنها دارونما دریافت کردند. هدف اصلی تولید یک واکنش ایمنی برابر با میزانی بود که در آزمایش فاز ۳ این واکسن در بزرگسالان مشاهده شد؛ آزمایش فاز ۳ واکسن کرونای مدرنا بر روی بزرگسالان نشان داد که این واکسن به میزان ۹۴.۱ درصد در جلوگیری از کووید-۱۹ موثر بود.

هیچ کودک واکسینه شده دو هفته بعد ازتزریق دوز دوم به علائم کووید-۱۹ مبتلا نشد این در حالی است که در گروه دارونما، چهار نفر به عفونت خفیف مبتلا شدند. داده‌های این آزمایش نشان داد که این واکسن دو هفته پس تزریق اولین دوز، ۹۳ درصد موثر بود.

هیچ یک از نوجوانانی که واکسن مدرنا تزریق کرده بودند در بیمارستان بستری نشدند و به دلیل آلودگی به این ویروس جان خود را از دست ندادند. در مجموع هیچ گونه نگرانی در مورد بی‌خطری تزریق این واکسن در این گروه از نوجوانان مشاهده نشد. شایع‌ترین عوارض جانبی بعد از تزریق دوز دوم این واکسن سردرد، خستگی، بدن درد و لرز بود.

شرکت مدرنا اعلام کرد که هنوز در حال جمع‌آوری اطلاعات ایمنی است. کلیه شرکت کنندگان در مطالعه ۱۲ هفته پس از تزریق دوز دوم خود تحت کنترل قرار می‌گیرند تا حفاظت و ایمنی طولانی مدت این واکسن تعیین شود.

سخنگوی مدرنا اعلام کرد که داده‌های کامل این مطالعه پس از انتشار در یک مجله معتبر منتشر خواهد شد. این شرکت در حال حاضر واکسن خود را در کودکان ۶ ماهه آزمایش می‌کند.

کانادا تزریق واکسن فایزر را برای نوجوانان ۱۲ تا ۱۵ ساله قبل از آمریکا تایید کرده بود.

اکثر کودکان مبتلا به کووید-۱۹ فقط علائم خفیف دارند یا کلاً هیچ علائمی ندارند. با این وجود کودکان همچنان در معرض خطر جدی ابتلا به این بیماری قرار دارند و می‌توانند ویروس را گسترش دهند. واکسیناسیون گسترده کودکان ۱۲ تا ۱۸ ساله می‌تواند به مدارس و اردوگاه‌های تابستانی آمریکا اجازه دهد تا اقدامات ماسک زدن و فاصله گیری اجتماعی را کمتر کند.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو