سازمان جهانی بهداشت:
کوواکس توزیع واکسن‌های کرونا را از ماه جاری میلادی آغاز می‌کند
19 دی 1399 ساعت: 14:10مدیر ایمن‌سازی سازمان جهانی بهداشت از آغاز توزیع واکسن کرونای کوواکس با هدف کمک به کشورهای فقیر و در حال توسعه خبر داد.

به گزارش سپید، کیت اوبراین اعلام کرد: «کشور‌های فقیرتر می‌توانند دریافت و تزریق واکسن کووید-۱۹ را در این ماه با برنامه و تصمیمی تحت حمایت این سازمان با هدف کمک به پایان همه گیری، شروع کنند.»

اوبراین در رویدادی مجازی گفت: «کوواکس ۶ میلیارد دلار جمع‌آوری کرده تا بتواند به ۹۲ کشور فقیر و در حال توسعه جهان که امکانات ضعیفی برای خرید واکسن دارند، کمک مالی کند.»

تاکنون کشور‌های ثروتمندتر از جمله انگلیس، اعضای اتحادیه اروپا، آمریکا، سوئیس در صف دریافت واکسن از شرکت‌هایی از جمله فایزر، مدرنا و واکسن آکسفورد هستند.

سازمان جهانی بهداشت در تاریخ ۳۱ دسامبر لیست استفاده اضطراری خود را به واکسن فایزر اختصاص داد و اکنون در حال بررسی واکسن‌های آکسفورد و سینوفارم چین برای وضعیت مشابه است و همچنین با مدرنا و موسسه گامالیای روسیه در مورد تصمیم خود گفت‌وگو کرده است.

اوبراین افزود: «این مرکز به بیش از ۲ میلیارد دوز واکسن دسترسی دارد. ما احتمالا اواخر ژانویه تحویل این واکسن‌ها را آغاز خواهیم کرد و در غیر این صورت توزیع واکسن مطمئناً اوایل یا اواسط فوریه انجام خواهد شد.»ا

وی گفت: «تاکنون حدود ۱۵ سازنده واکسن داده‌هایشان را به سازمان جهانی بهداشت ارسال کرده‌اند و از آن‌ها خواسته شده است که از این الگو پیروی کنند. ما انتظار داریم که در هفته‌ها و ماه‌های آینده واکسن‌های اضافی را برای موارد اضطراری استفاده کنیم و این پایان ماجرا نیست.»

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اتحاد واکسن و ائتلاف نوآوری‌های آمادگی همه گیری نیز از کوواکس پشتیبانی می‌کند. در مجموع ۱۹۰ کشور مشمول این طرح هستند، از جمله کشور‌های ثروتمندتر که خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

ایران هم برای خرید 16.8 میلیون دوز واکسن کرونا از کوواکس اقدام کرده است.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو