جزئیات تست انسانی واکسن ایرانی کرونا
10 دی 1399 ساعت: 09:10محقق پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا با بیان این‌‌که روش مطالعه در واکسن ایرانی کرونا، «دوسوکور» است، گفت: «در مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، از سه نفری که روز اول واکسن یا دارونما را دریافت کردند هیچ‌یک دچار عوارض موضعی یا زودرس نشدند.»
به گزارش سپید، مینو محرز با بیان این‌‌که تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از روز سه‌شنبه آغاز شده است، اظهار کرد: «روش مطالعه در واکسن ایرانی کرونا، «دوسوکور» است؛ در این روش، یک دسته از داروهای تزریقی به افراد، واکسن و یک دسته دیگر، پلاسبو (دارونما) هستند؛ دارونماها واکسن نیستند و اثرات واکسن را ندارند؛ از این روش با این هدف استفاده می‌‌شود که جهت‌‌گیری خاصی در افراد مورد مطالعه و محققین ایجاد نشود و نتایج مطالعه بالینی، تحت تاثیر جهت‌‌گیری‌‌ها قرار نگیرد و تضاد منافع رخ ندهد.»

محرز با بیان این‌‌که واکسن ایرانی کرونا روز اول به سه نفر تزریق شد، تصریح کرد: «به افراد داوطلب گفته نشد که به کدام ‌یک از آنها واکسن و به کدام ‌یک از آن‌‌ها دارونما تزریق شده است. این از ویژگی‌‌های مطالعه دوسوکور است. وقتی مطالعه‌‌ای دوسوکور باشد، نتیجه تحقیق و کارآزمایی بالینی به‌دور از جهت‌‌گیری خواهد بود؛ همچنین قضاوت نتایج حاصل از مطالعه راحت‌‌تر خواهد بود.»

وی در پاسخ به این سوال که عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن تا چه‌زمانی بروز می‌‌یابد، گفت: «واکسن‌‌ها به‌طور کلی ممکن است یک‌سری عوارض موضعی در محل تزریق و یک‌سری عوارض در ارگان‌‌های بدن داشته باشند. عوارض موضعی و زودرس شامل درد در محل تزریق، ورم محل تزریق و حساسیت‌‌های شدید، قرمزی دور محل تزریق و واکنش‌‌های آلرژیک است. دسته‌‌ای دیگر از عوارض ممکن است مدتی پس از تزریق واکسن ایجاد شوند. آن دسته از عوارضی که در کارآزمایی بالینی برای محققین اهمیت دارد، عوارضی است که ممکن است واکسن‌‌ها در اعضایی مانند مغز، قلب، کبد، کلیه و... به‌جا بگذارند.»

وی ادامه داد: «اصولاً وقتی یک ماده بیولوژیک وارد بدن می‌‌شود، آن دسته از عوارضش اهمیت دارد که باعث بروز مشکل در اندام‌‌های مهم بدن شود مثلاً این‌‌که پس از تزریق یک واکسن، فرد دچار بثورات جلدی شود و پس از مدتی این بثورات از بین برود، اهمیت چندانی ندارد اما اگر تزریق واکسن بر ارگان‌‌های حیاتی تاثیر بگذارد، اهمیت دارد؛ عوارض روی ارگان‌‌های مهم بدن تا چند روز پس از تزریق واکسن مشخص می‌‌شوند.»

به گزارش تسنیم، محقق پروژه تولید واکسن ایرانی کرونا تاکید کرد: «در مطالعه کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، از سه نفری که روز اول واکسن یا دارونما را دریافت کردند هیچ‌یک دچار عوارض موضعی و زودرس (عوارض محل تزریق) نشدند؛ این افراد از لحاظ عوارض دیگر نیز کاملاً تحت نظر قرار می‌‌گیرند و هرروز بررسی و معاینه خواهند شد.»
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو