اول آذر از راه رسید
محدودیت‌ها را جدی بگیریم
1 آذر 1399 ساعت: 10:9 فعالان جامعه پزشکی می‌گویند فقط اجرای سفت و سخت محدودیت‌های کرونایی می‌تواند به حفظ سلامت مردم و کادر درمان کمک کند.
از امروز تا حداقل دو هفته قرار است محدودیت‌های شدید کرونایی در اغلب شهرهای ایران اعمال شود. فعالان و نمایندگان جامعه پزشکی می‌گویند اگر اجرای این محدودیت‌ها با قاطعیت و سختگیری همراه نباشد، محدودیت‌های اعمال شده نمی‌تواند به سلامت مردم و کادر درمان کمک کند.

در طول 9 ماه اخیر، اعمال انواع محدودیت‌های کرونایی تجربه شده است، اما برخی از این محدودیت‌ها در مقام عمل نتوانسته است به درستی اجرایی شود.
نمونه بارز آن را می‌توان محدودیت تردد به استان‌های شمالی کشور دانست که چند هفته قبل اعمال شد، اما شواهد نشان داد که اعمال این محدودیت با سختگیری همراه نبود و درنتیجه خیلی‌ها این محدودیت تردد را نادیده گرفتند. همچنین جریمه افراد فاقد ماسک نیز تقریبا در حد حرف باقی مانده است و هنوز نمونه‌ای مشاهده نشده است که فردی به دلیل ماسک نزدن در معابر عمومی، مشمول جریمه شود.

کارشناسان نظام سلامت می‌گویند اعمال محدودیت‌ها و تعطیلی دو هفته‌ای فقط در صورتی می‌تواند آمار ورود بیماران بستری به بیمارستان‌ها را کاهش دهد که این محدودیت‌ها با ضمانت اجرایی قوی همراه شود. یعنی محدودیتی که به تصویب می‌رسد، در مقام اجرا نیز همان محدودیت بدون کم و کاست اجرا شود.

فعالان جامعه پزشکی تاکید دارند که با توجه به وضعیت بحرانی در اغلب مراکز درمان کرونا و تشدید فشار کاری نیروهای درمانی، در شرایطی قرار داریم که فقط اجرای دقیق و شدید محدودیت‌ها می‌تواند فرسودگی و خستگی مفرط کادر درمان را قدری کاهش دهد و به آنها فرصت احیا و تجدید قوا بدهد.

باید تعارف و رودربایستی با متخلفان را کنار بگذاریم

جامعه پزشکی در طول 9 ماه اخیر، جانش را کف دست گذاشته و تمام قد به میدان خدمت آمده است. با این وجود، کارشناسان می‌گویند بدون پیشگیری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زحمات کادر درمان به هدر خواهد رفت و آمار فوتی‌ها کاهش پیدا نخواهد کرد. با توجه به تعطیلی دو هفته‌ای در اغلب نقاط کشور، فعالان جامعه پزشکی انتظار دارند که این دو هفته همراه با رعایت بیشتر موارد پیشگیرانه باشد.

حمزه مرتضایی، متخصص پزشکی اجتماعی نیز در گفتگو با سپید به شرط و شروط‌های اثربخشی محدودیت‌های کرونایی اخیر اشاره می‌کند و می‌گوید: «این محدودیت‌های دو هفته‌ای فقط زمانی جواب می‌دهد که تعارف و رودربایستی با متخلفان از پروتکل‌های بهداشتی را کنار بگذاریم و محدودیت‌های کرونایی با دقت و بدون ذره‌ای کوتاه آمدن، اجرایی شود. اگر نتوانیم محدودیت‌های کرونایی را با قاطعیت اجرا کنیم، آن وقت اگر هفته‌های متوالی نیز این محدودیت‌ها ادامه داشته باشد، نمی‌تواند در کاهش آمار مبتلایان به کرونا موثر باشد.»

او با توجه به وضعیت فعلی کادر درمان در موج سوم کرونا، خاطرنشان می‌کند: «کادر درمان در بدترین و سخت‌ترین شرایط ممکن در حال خدمت به بیماران مبتلا به کرونا است. جامعه پزشکی در طول ماه‌های اخیر، بسیار فراتر از توانش عمل کرده است. خیلی از این نیروها به مرز استهلاک رسیده‌اند. اگر می‌خواهیم همان اندک توان باقیمانده کادر درمان حفظ شود، باید بر اجرای قاطع و سختگیرانه محدودیت‌های کرونایی اصرار داشته باشیم، در غیر این صورت هم سلامت مردم و هم سلامت جامعه پزشکی به خطر خواهد افتاد.»

او تصریح می‌کند: «اینکه محدودیت‌های دو هفته اخیر به شکل نصفه و نیمه اجرا شود و سپس انتظار داشته باشیم که با کاهش آمار فوتی‌های کرونا مواجه شویم، انتظار منطقی نیست. وقتی ما هزینه‌های اقتصادی و اجتماعی قرنطینه و تعطیلی را به جان می‌خریم، بنابراین رفتار عاقلانه این است که بر اجرای محدودیت‌های کرونایی، نظارت جدی داشته باشیم تا این محدودیت‌ها جواب بدهد. اگر این نظارت‌ها وجود نداشته باشد، در آن صورت هم به نظام اقتصادی آسیب رسیده و هم سلامت مردم تامین نشده است.»

تشدید فشار اقتصادی به مطب‌ها در دوران تعطیلات

با توجه به اینکه در اغلب شهرهای ایران، حالت نیمه تعطیل اعمال می‌شود، قابل پیش بینی است که بخش زیادی از مطب‌ها نیز به دلیل کاهش آمار مراجعان به حالت تعطیل دربیاید. البته قبل از این تعطیلی‌ها نیز اوضاع و احوال اقتصادی مطب‌ها چندان مساعد نبود، زیرا میزان مراجعه مردم به مطب‌ها در دوران کرونا بسیار کاهش یافته است. صاحبنظران حوزه سلامت بارها تاکید کرده‌اند که اگر می‌خواهیم مطب‌ها به ورشکستگی نرسند و چراغ مطب‌ها در دوران کرونا خاموش نشود، باید حمایت از مطب‌های بخش خصوصی در زمره اولویت‌های جدی ستاد ملی مقابله با کرونا قرار بگیرد.

حبیب الله مختاری، مدیر یکی از پلی‌کلینیک‌های فعال در اصفهان نیز در گفتگو با سپید با اشاره به ضرورت حمایت از پزشکان فعال در بخش خصوصی، تاکید می‌کند: «باید برای پزشکانی که در صف اول مبارزه با کرونا هستند، بهای بیشتری قائل شویم. رویه معمول دنیا اینطور است که در مواقع بحران، تلاش می‌کنند که حداقل از نظر مالی هم که شده، تسهیلات بیشتری در اختیار ارائه‌دهندگان خدمت قرار دهند تا میل به خطرپذیری افزایش پیدا کند. این کار باعث می‌شود که مثلا انگیزه پزشکان برای بازگشایی مطب‌ها و خدمت‌رسانی در زمان خطر، افزایش یابد. در زمان شیوع کرونا، چنین اتفاقی نیفتاد و شاهد بودیم که با وضع تعرفه‌های غیرمنطقی، انگیزه‌های خدمت را بسیار کاهش دادند. وضع تعرفه‌های غیرواقعی در نهایت به این منجر می‌شود که میزان خطرپذیری در رشته‌های پزشکی، رفته‌رفته کاهش پیدا کند.»

مختاری یادآور می‌شود: «در دوران مواجهه با کرونا، بسیاری از زحمات پزشکان دیده نشد. در این بین، پزشکان عمومی بیش از سایر گروه‌های پزشکی، مظلوم واقع شدند و در دوران مقابله با کرونا، کمتر مسئولی از زحمات آنها نام برد. در حالی که جمعیت پزشکان عمومی به پزشکان متخصص، حدود سه به یک است و بیشتر بار درمان بیماران مبتلا به کرونا بر عهده پزشکان عمومی بود، اما نه در وضع تعرفه‌ها و نه حتی در سطح کلام از آنها تقدیر نشد. اینها مسائلی است که به دلسردی پزشکان عمومی دامن می‌زند و خیلی اوقات، آنها را به سمت مشاغلی غیر از پزشکی سوق می‌دهد. در حقیقت اینکه به دلسردی پزشکان دامن بزنیم و در عین حال از آنها بخواهیم که در شرایط سخت کرونا نیز جان‌فشانی کنند، این دو موضوع چندان تناسبی با یکدیگر ندارد.»

او پیشنهاد می‌دهد: «اگرچه الان سازمان نظام پزشکی، تجهیزات حفاظتی را بین مطب‌ها توزیع می‌کند، اما نیاز است که گستره این خدمات به گونه‌ای باشد که همه نیازها در این بخش را پوشش بدهد. به نظرم سازمان نظام پزشکی باید تعامل بیشتری با وزارت بهداشت داشته باشد تا اقلام کافی در اختیار همه مطب‌ها قرار بگیرد. تجهیزاتی مثل ماسک و دستکش لاتکس باید با نرخی متفاوت از قیمت بازار در بین مطب‌ها و موسسات پزشکی توزیع شود. تهیه برخی تجهیزات پزشکی برای برخی مطب‌ها نیز به سختی انجام می‌شود. نیاز است که وزارت بهداشت با اختصاص یارانه به این اقلام، شرایطی را فراهم آورد که تجهیزات محافظتی در برابر کرونا به میزان کافی و با قیمت معقول در اختیار همه مطب‌ها قرار بگیرد.»

همچنین محمد اثنی عشری، دندانپزشک و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در گفتگو با سپید تاکید می‌کند: «تاکنون مبلغ زیادی صرف تهیه فضای مناسب و تامین وسایل و تجهیزات حفاظتی مطب کرده‌ام، اما تاکنون کمک خاصی برای تامین این هزینه‌ها انجام نشده است. نیاز است که سطح حمایت مالی از مطب‌ها بخصوص برای مطب دندانپزشکان جوان افزایش پیدا کند تا با دغدغه کمتری بتوانند مطب‌ها را در برابر شیوع کرونا و جلوگیری از انتقال عفونت تجهیز کنند. درضمن، پوشش‌ها و تجهیزات حفاظتی مختلف که این روزها در اختیار ما و بیماران قرار می‌گیرد، علاوه بر آنکه فعالیت درمانی را سخت‌تر کرده است، هزینه‌ها را هم افزایش داده که نیاز است این هزینه‌ها دیده شود.»

تداوم مشکلات بخش خصوصی فعال در نظام سلامت

در دوران کرونا، بخش خصوصی فعال در نظام سلامت با بحران جدی مواجه شد. کاهش عمل‌های جراحی الکتیو یا همان جراحی‌های غیرضروری باعث شد که عمده منبع درآمد این بخش به شکل چشمگیری کاهش پیدا کند. از سوی دیگر، بسیاری از مطب‌ها نیز به دلیل کاهش مراجعه‌کنندگان به سمت تعطیلی رفتند. با تداوم بجران کرونا و اعمال تعطیلی و محدودیت‌های کرونایی، انتظار می‌رود که اقتصاد این بخش فعال در نظام سلامت در وضعیت شکننده‌تری قرار بگیرد.

انوش برزیگر، رئیس سازمان نظام پزشکی رشت و عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفتگو با سپید به وضعیت اقتصادی نامطلوب مطب‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «وضع فعلی تعرفه‌های پزشکی عادلانه نیست. نرخ ویزیت مطب‌ها در مقایسه با حتی کشورهای همسایه نیز رقم بسیار پایینی است. افزایش نرخ ویزیت مطب‌ها در سال 99 با نرخ تورم واقعی کشور همخوانی ندارد. مجموع این دلایل موجب شده است که مطب داری به‌صرفه نباشد. افزون بر این، بیماری کرونا هم موجب کاهش آمار مراجعه کنندگان به مطب‌ها شده که این مساله هم در تعطیلی مطب‌ها تاثیر گذاشته است. بسیاری از بیماران که به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، فاقد ماسک و وسایل حفاظتی هستند که در نتیجه این وسایل را پزشک در اختیار بیمار می‌گذارد. این موارد نیز به هزینه‌های مطب‌داری، اضافه کرده است.»

رییس شورای هماهنگی نظام پزشکی‌های استان گیلان تاکید می‌کند: «بسیاری از پزشکان برای راه‌اندازی مطب خود، وام گرفته‌اند و با وجود تعرفه‌های فعلی نمی‌توانند اقتصاد مطب را مدیریت کنند. متاسفانه در برخی رسانه‌ها طوری وانمود می‌شود که جامعه پزشکی، ثروتمند است و همه به کار ساخت و ساز روی آورده‌اند. در حالی که این تصورات غلط است و نباید آن را به همه پزشکان تعمیم داد. شاید آمار پزشکان متمکن به دو درصد کل جامعه پزشکی هم نرسد. بسیاری از پزشکان از مشکلات مالی رنج می‌برند و دخل و خرج مطب‌های آنها با یکدیگر همخوانی ندارد.»

او در ادامه به درمان ریشه‌ای مشکلات مالی مطب‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: «رابطه مالی بین پزشک و بیمار باید قطع شود. با تقویت بیمه‌های درمانی باید این رابطه مالی را قطع کرد. در بسیاری از کشورهای توسعه یافته نیز با تقویت بیمه‌ها، رابطه مالی بین پزشک و بیمار را قطع کرده‌اند، اما متاسفانه بیمه‌های درمانی ما معوقات پزشکان را با تاخیرهای طولانی پرداخت می‌کنند. گاهی آنقدر مطالبات جامعه پزشکی را دیر پرداخت می‌کنند که ارزش پولی آن مطالبات به شدت کاهش پیدا می‌کند. این اتفاق باعث می‌شود که تامین هزینه‌های مطب‌داری برای بسیاری از پزشکان، براحتی میسر نباشد. در نهایت نیز تمام این اتفاقات به ضرر بیماران و سلامت مردم، تمام خواهد شد.»

برزیگر یادآور می‌شود: «گروهی از کادر درمان در استان گیلان بر اثر ابتلا به کرونا، جانشان را از دست داده‌اند. هم اکنون نیز بسیاری از اعضای کادر درمان در شهرهای مختلف کشور در معرض ابتلا به این بیماری هستند و جانشان را در راه خدمت به مردم، کف دستشان گذاشته‌اند. اگرچه وظیفه کادر درمان است که به مردم خدمت کند و کادر درمان هم در همین دوران کرونا نشان داد که در راه انجام وظیفه‌اش حاضر است که تا چه حد جانفشانی کند، اما واقعیت این است که باید از کادر درمان هم حمایت شود. تامین امنیت شغلی جامعه پزشکی و حمایت از آنها باید در اولویت قرار بگیرد. در صورت حمایت از جامعه پزشکی و اصلاح تعرفه‌ها، موج تعطیلی مطب‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند.» در شرایطی که احتمال دارد تعطیلی دوهفته‌ای در اغلب شهرها تمدید شود، فعالان جامعه پزشکی می‌گویند باید در این دوران سخت از بخش خصوصی فعال در نظام سلامت نیز حمایت مالی و معنوی شود تا این بخش مجبور به تعطیلی نشود. همچنین اعمال جدی محدودیت‌های کرونایی نیز می‌تواند حمایت غیرمستقیم از کادر درمان باشد، زیرا در این صورت با کاهش آمار بیماران بستری و کاهش فشار کاری کادر درمان مواجه خواهیم شد.
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو