درخواست جامعه پزشکی برای تعطیلی موقت تهران
13 مهر 1399 ساعت: 08:7 بسیاری از فعالان جامعه پزشکی تاکید دارند که برای کنترل بحران کرونا باید تهران به عنوان کانون اصلی کرونا به طور کوتاه مدت تعطیل شود
این روزها بحران کرونا وارد فاز تازه‌ای شده است و مهار این بحران دیگر با خواهش و التماس و یا اعمال محدودیت‌های حداقلی جواب نمی‌دهد. بسیاری از اعضای جامعه پزشکی تاکید دارند که برای کنترل موج سوم کرونا، تعطیلی موقت شهرهای پرخطر باید اجرایی شود. بخصوص تهران که مسئولان از آن به عنوان چهارراه اصلی انتقال کرونا یاد می‌کنند، به اعتقاد کارشناسان باید هرچه سریع‌تر تعطیل شود تا بحران کرونا وارد مراحل عمیق‌تری نشود.

برخی از نمایندگان جامعه پزشکی بر این باورند که اگر تعطیلی موقت تهران و سایر شهرهای پرخطر اجرایی نشود، تاوان این کم‌کاری بر دوش جامعه پزشکی خواهد افتاد. در آن صورت باید منتظر افزایش آمار شهدای مدافع سلامت و افزایش خستگی و فرسودگی کادر درمان باشیم.

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران هم طی نامه‌ای به انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران خواستار اخذ تصمیمات قاطع مبنی بر اعمال محدودیت و تعطیلی یک هفته‌ای در سطح استان تهران برای قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا شد.

در این نامه آمده است: «تعطیلی و یا اعمال محدودیت در دانشگاه‌ها، مدارس، مدارس شبانه‌روزی، حوزه‌های علمیه، عدم برگزاری نمازجمعه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای، زبانسراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، سینما، تئاتر و مراکر مشابه و موزه و باغ موزه‌ها از جمله این اماکن است.»

همچنین زالی در ادامه اخذ تصمیماتی مبنی بر تعطیلی آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی، عدم برگزاری هرگونه مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها، تعطیلی باشگاه‌های ورزشی و بخصوص ورزش‌های پربرخورد از جمله کشتی، کاراته، جودو و موارد مشابه را مورد تاکید قرار داد.

کافه، قهوه‌خانه و چایخانه‌ها، باغ وحش و شهربازی‌ها، مراکز تفریحی آبی، استخرهای سرپوشیده و باشگاه‌های بدنسازی از دیگر مواردی بود که فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، خواستار تعطیلی یک هفته‌ای آن شد.

زالی تاکید کرد: «برای چیره شدن بر این بیماری نوپدید و حل این چالش ملی با تحلیل شرایط موجود و وضعیت این بیماری در سطح استان، استمرار اعمال محدودیت و تعطیلی مراکز متعاقبا اعلام خواهد شد.»

اعمال محدودیت‌های جدی؛ ضرورت حیاتی برای کنترل کرونا

بسیاری از نمایندگان جامعه پزشکی، بارها بر ضرورت تعطیلی موقت تهران و سایر شهرهای پرخطر تاکید کرده‌اند. به باور آنها، اگر این تعطیلی‌های موقت اجرایی نشود، بعدها باید بهای سنگین‌تری را پرداخت کنیم.

یدالله سهرابی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور در گفتگو با سپید به ضرورت اعمال محدودیت‌های جدی در شهرهای پرخطر کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: «در کشور ما خیلی اوقات دنبال سندروم نتیجه فوری هستیم. با اعمال محدودیت‌های جدی در تهران و یا دیگر شهرها نباید منتظر نتیجه فوری باشیم. یعنی نباید انتظار داشته باشیم که محدودیت‌های اعمال شده، بلافاصله جواب بدهد. احتمال دارد محدودیتی که الان وضع می‌کنیم، یک ماه دیگر آثار خودش را نشان دهد. همچنین این محدودیت‌ها باید حتما با ممنوعیت سفرهای غیرضروری همراه باشد.»

او یادآور می‌شود: «رسانه‌ها نیز نقش چشمگیری در فرهنگ‌سازی و آموزش مردم برای پیشگیری از کرونا دارند. رسانه‌ها می‌توانند مثل اسفند 98، دوباره حساسیت جامعه نسبت به کرونا را افزایش دهند. باید این آموزش‌ها ارائه شود که در این برهه زمانی، ماسک زدن از هر واکسن و دارویی موثرتر است. ماسک نیز باید از داروخانه‌ها و مکان های بهداشتی مجاز تهیه شود تا مردم امنیت خاطر بیشتری داشته باشند.»

سهرابی تاکید می‌کند: «نیاز است که ماسک و سایر اقلام بهداشتی مثل الکل‌های شستشو نیز در سطح گسترده‌تری در اختیار داروخانه‌ها قرار بگیرد تا این کالاهای ضروری تامین باشد. حتی دولت و سایر نهادهای حمایتی نیز باید برای تامین ماسک و تحویل آن به خانواده‌هایی با توان مالی کمتر، کمک کنند و ماسک رایگان در اختیار آنها قرار دهند. در عین حال، شستشوی 20 ثانیه‌ای دست‌ها، حفظ فاصله اجتماعی و ایجاد حساسیت در مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، می‌تواند در کنترل بحران کرونا بسیار موثر باشد. البته با دستورات دولتی و بدون همراهی مردم نمی‌توان بر کرونا غلبه کرد. نیاز داریم که خیران هم دوباره مثل دوران آغاز شیوع کرونا به میدان کمک بیایند. در این راستا نباید فقط از دولت انتظار داشته باشیم و باید مردم و همه نهادها برای کمک به میدان بیایند.»

سهرابی با اشاره به روزهای سخت جامعه پزشکی در دوران کرونا یادآور می‌شود: «کادر درمانی واقعا خسته شده است و دیگر اوضاع مثل گذشته نیست. حتی فقط همین لباس پوشیدن کادر درمان به همراه تجهیزات حفاظتی برای خیلی‌ از مردم قابل تحمل نیست، چه برسد به اینکه بخواهید با همین پوشش سخت، ساعت‌های طولانی هم تحت فشار به بیماران مبتلا به کرونا خدمت کنید. به نظر می‌رسد که انگار برخی از مردم از رعایت پروتکل‌های بهداشتی خسته شده‌اند و عده‌ای هم احساس می‌کنند که همه وظایف بر دوش کادر درمان است که آنها را نجات دهند. در صورتی که این تصور، غلط است و بدون همکاری مردم، کادر درمان و نظام سلامت، نمی‌توان بحران کرونا را از بین ببرد.»

او با تاکید بر اینکه محدودیت‌های کرونایی باید پیوست‌های اجتماعی داشته باشد، خاطرنشان می‌کند: «دوگانه معیشت و سلامت، یک دوگانه جدی است که باید مدیریت شود. 55 درصد اقتصاد ما خدماتی و 60 درصد مراکز اقتصادی هم به شکل استیجاری است. اینها آمارهایی است که خود دولت اعلام کرده است. در این شرایط به کادر درمان هم وعده دادند که به شما وام می‌دهیم و قسط‌هایتان را دیرتر پرداخت کنید، اما این وعده‌ها نیز عملی نشد. به همین دلایل است که معتقدم همه ارکان حاکمیت باید به میدان بیایند و حمایت‌ها رنگ عملی به خود بگیرد تا از این پیچ خطرناک رد شویم.»

فرصت‌های سوخت شده برای مهار کرونا

کرونا همچنان قدرت نمایی می‌کند و آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به کرونا نیز همچنان سه رقمی است. برخی کارشناسان بر این باورند که اگر فقط چند راهکار علمی پیاده می‌شد و به توصیه‌های صاحبنظران بیشتر بها داده می‌شد، حالا وضعیت کرونا به وخامت امروز نبود. پیش‌بینی‌های علمی حاکی از آن است که با آغاز فصل سرما و همزمان با شیوع آنفلوآنزا، آمار مبتلایان و مرگ و میر بر اثر کرونا در ایران افزایش چشمگیری خواهد داشت.

آمار ابتلا به کرونا پس از کاهش مقطعی در اواسط بهار، دوباره شدت گرفت و در میانه تابستان، شاهد اوج‌گیری مجدد بیماری بودیم. آمار کشته‌های کرونا، رکورد زد و برخلاف پیش‌بینی‌های اولیه، فصل گرم هم نتوانست این بیماری مهلک را مهار کند. حالا با آغاز فصل سرما، موج بعدی کرونا به راه افتاده است و قربانی می‌گیرد.
کارشناسان بر این باورند که اگر از فرصت تعطیلات نوروز استفاده می‌‌کردیم و مقررات منع سفرهای نوروزی وضع می شد، وضعیت کرونا قابل کنترل‌تر بود. به اعتقاد آنها از فرصت تعطیلات نوروز استفاده نشد و این موقعیت عالی برای مهار کرونا سوخت شد. تعطیلات سال نو در کشور ما مصادف با اوج شیوع ویروس کرونا در جهان بود. اغلب کسب و کارها در ایران تعطیل بودند و منع مسافرت‌ها و تعطیلی اماکن عمومی، ضربه جدی به اقتصاد کشور وارد نمی‌کرد. اینها فرصت‌های طلایی بود که در کشورهای دیگر وجود نداشت، اما ما نتوانستیم از این فرصت اتفاقی بهره ببریم.

نتیجه منع نشدن مسافرت‌های نوروزی، چند هفته بعد خودش را نشان داد. در حالی که کادر درمانی در حال بازیابی انرژی از دست رفته‌شان بودند، دوباره تخت‌های بستری بیمارستان‌ها مملو از بیماران مبتلا به کرونا شد.

محسن مصلحی، دبیر شورای عالی نظام پزشکی کشور هم در گفتگو با سپید، از دیگر فرصت‌های از دست رفته ایران برای کنترل کرونا سخن می‌گوید و یادآور می‌شود: «قبل از اوج‌گیری مجدد کرونا به دولت هشدار داده بودیم که در صورت منع نشدن مسافرت‌ها و بازنگشتن محدودیت‌های سفت و سخت کرونایی، دوباره به شرایط پیک ابتلا به کرونا برمی‌گردیم، اما متاسفانه به این حرف‌های کارشناسی توجه نشد.»

او تاکید می‌کند: «بدون آنکه پیش‌شرط‌های ضروری برای شکسته شدن محدودیت‌ها وجود داشته باشد، اعلام کردند که از این پس فاصله‌گذاری اجتماعی را اجرا می‌کنیم. این یک تصمیم کاملا غلط بود. ما شرایط ورود به مرحله فاصله‌گذاری اجتماعی را نداشتیم و این هشدارها را به دولت دادیم. حتی همان فاصله‌گذاری اجتماعی هم رعایت نشد. اگر می‌خواهیم که کادر درمان بیشتر از این دچار فرسودگی نشوند، باید محدودیت‌های دوران کرونا به طور جدی بازگردد. درست است که در صورت اتخاذ این تصمیم ممکن است متحمل ضربه اقتصادی شویم، اما مطمئن باشید که تبعات تداوم این شرایط بحرانی بسیار بیشتر است.»

ضرورت قرنطینه شهرهای پرخطر

بسیاری از کارشناسان نظام سلامت هشدار می‌دهند که بدون قرنطینه کردن شهرهایی با وضعیت قرمز، اجرای سایر سیاست‌های کنترل کرونا، آب در هاون کوبیدن است. قرنطینه موقت شهرهای پرخطری مثل تهران می‌تواند تا حد زیادی موجب کنترل موج سوم کرونا شود.

در نظر بگیرید با توجه به اینکه تردد از هر شهری در ایران به شهر دیگر در دوران کرونا کاملا آزاد است، این اتفاق به این معنی است که بیمار مبتلا به کرونا از یک شهر با وضعیت قرمز می‌تواند به شهری با وضعیت کم خطر برود، بدون آنکه محدودیت قانونی وجود داشته باشد. به همین دلایل است که اغلب صاحبنظران معتقدند که قرمز شدن وضعیت همه نقاط ایران، اتفاق دور از انتظاری نیست، زیرا هیچ محدودیتی برای جلوگیری از انتقال کرونا از یک منطقه پرخطر به یک شهر کم خطر اتخاذ نشده است.

از سوی دیگر، حمایت از اقشار کم توان مالی در دوران کرونا نیز می‌توانست به کاهش آمار کرونا و ترغیب مردم به در خانه ماندن منجر شود که این اتفاق هم نیفتاد. خیلی‌ها برای تامین معیشت روزانه خود مجبورند که در مناطق شلوغ و پرخطر حاضر شوند، در حالی که اگر از اقشار فقیر جامعه حمایت بیشتری می‌شد، خیلی‌ها برای ماندن در خانه، انگیزه بیشتری داشتند.

مسعود دانشمند، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران هم معتقد است که به طور کلی نتوانسته‌ایم منابع تخصیص یافته برای مقابله با کرونا را به درستی خرج کنیم. او انتقاد می‌کند: «در ابتدا، کرونا و تبعات آن را جدی تلقی نکردند و منابع کشور به‌درستی برای مقابله با کرونا هزینه نشد. بخشی از منابع مالی برای مقابله با کرونا هدر رفت و سودی هم عاید مشاغل آسیب دیده نشد.»

لغو نکردن طرح ترافیک و در اختیار قرار ندادن ماسک رایگان به خانوادهای نیازمند جامعه هم از دیگر اتفاقاتی است که مانع از کنترل موفق کرونا شده است. با توجه به اینکه به گفته مسئولان وزارت بهداشت، حداقل تا یک سال دیگر نباید روی تزریق واکسن کرونا فکر کنیم، در این شرایط فقط با دوراندیشی، تاکید بر اصل پیشگیری، استقبال از نظرات کارشناسی و نگاه به تجربه کشورهای موفق در مهار کرونا می‌توانیم کنترل این بیماری افسارگسیخته را در دست بگیریم.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو