روند کند حمایت از خانواده‌های شهیدان مدافع سلامت
28 آبان 1399 ساعت: 11:8 درشرایطی که تاکنون حدود 300 نفر از کادر درمان در مسیر خدمت به بیماران شهید شده‌اند، اما تاکنون فقط پرونده ۴۰ شهید مدافع سلامت بررسی شده است
بر اساس آمارهای رسمی، تاکنون حدود 300 نفر از کادر درمان در مسیر خدمت به بیماران مبتلا به کرونا شهید شده‌اند. بسیاری از این فعالان جامعه پزشکی، سرپرست خانوار بوده‌اند و حمایت مادی و معنوی از خانواده‌های آنها یک ضرورت اخلاقی و قانونی است.

با وجود آنکه طبق قانون، این گروه از کادر درمان در زمره شهید محسوب می‌شوند، اما نمایندگان جامعه پزشکی می‌گویند که تاکنون حمایت خاصی از خانواده‌های شهدای مدافع سلامت انجام نشده است.

پیشتر نیز محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با اشاره به حمایت نکردن از خانواده‌های شهدای مدافع سلامت، تاکید کرده بود: «متاسفانه هنوز از خانواده‌های شهدای جامعه پزشکی حمایت نشده است. در این شرایط این سوال پیش می‌آید که تکلیف انگیزه کادر درمان برای تداوم خدمت چه می‌شود؟ سوال جدی اینجاست که خانواده شهدای مدافع سلامت چطور باید زندگی‌اش بگذرد؟ برخی از خانواده‌های شهدای مدافع سلامت می‌گویند بستگان و فامیل به ما کمک می‌کنند، در حالی که ما حمایت لازم را نکردیم. این موضوع از مشکلاتی است که رفع آن نیازمند برنامه جامع است. هنوز دستوری که این افراد شهید محسوب شوند و کمکی باشد تا زندگی‌ خانواده آنها بگذرد هم دیده نمی‌شود. همه مسئولند و اگر همه دست به دست هم دهند، این کارها حل می‌شود.»

ظفرقندی یادآور شد: «باید توجه کرد که کادر درمان اعم از پرستار یا پزشک اگر به هر دلیلی بیمار شد یا فوت کرد، خانواده‌اش ساقط می‌شود. کسی که شغل آزاد دارد، اگر فوت کند، فرزندش کارش را ادامه می‌دهد، اما حرفه پزشکی و پرستاری حرفه‌ای علمی و خاص است و خانواده کاری نمی‌تواند انجام دهد.» او با بیان اینکه هنوز هیچ اقدام حمایتی برای خانواده‌های شهدای سلامت انجام نشده است، خاطرنشان کرد: «با همسر یکی از همکاران ما که پزشک عمومی بود و فروردین ماه فوت کرده بود، تماس گرفتیم که می‌گفتند هزینه زندگی‌مان را پدرم می‌دهد. این یک انتقاد بسیار جدی سازمان نظام پزشکی است. اعلام شد که مدافعان سلامتی که به دلیل کرونا از بین می‌روند، "شهید خدمت" محسوب می‌شوند. بالاخره شهید یعنی اینکه از خانواده‌هایشان حمایت شود، اما هنوز که هنوز است ساماندهی شهدای کادر درمان به نتیجه نرسیده است که این اتفاق،خیلی بد است.»

تاخیر در حمایت از خانواده‌های شهدای مدافع سلامت

در شرایطی که نمایندگان جامعه پزشکی نسبت به حمایت نشدن از خانواده‌های شهیدان مدافع سلامت گلایه دارند، خبرها از بنیاد شهید و امور ایثارگران حاکی از این است که رسیدگی به پرونده‌های برخی از شهیدان مدافع سلامت آغاز شده است.

سعید اوحدی، معاون رئیس جمهوری و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر می‌دهد: «پرونده ۱۳۰ شهید مدافع سلامت که در جریان خدمتگذاری به بیماران مبتلا به کرونا به درجه رفیع شهادت نائل آمدند، از وزارت بهداشت و درمان و دیگر نهادهای مسئول در اختیار این نهاد انقلابی قرار گرفته است.»

اوحدی در حاشیه نشست انعقاد تفاهم‌نامه بنیاد شهید و امور ایثارگران با استانداری مرکزی تاکید می‌کند: «تاکنون پرونده ۴۰ شهید مدافع سلامت در این نهاد انقلابی بررسی شده است و هفته آینده نیز نشستی در سازمان امور اداری و استحدامی کشور تشکیل خواهد شد. امید است در یک بازه زمانی کوتاه بتوان حق بزرگ مدافعان سلامت را ادا کرد.»

در عین حال برخی از فعالان جامعه پزشکی نسبت به تاخیر در رسیدگی به پرونده حمایت از خانواده‌های شهیدان مدافع سلامت گلایه دارند. به طور مثال، علیرضا مظلومی، پزشک و کارشناس نظام سلامت در گفتگو با سپید تاکید می‌کند: «حمایت از خانواده شهدای مدافع سلامت درواقع حمایت از کادر درمان است. نمی‌شود کادر درمان خودش را به آب و آتش بزند، فداکاری کند و جانش را فدا کند، اما خانواده‌اش از حداقل حمایت‌ها نیز بهره‌مند نباشد. تاخیر در حمایت از خانواده‌های شهدای مدافع سلامت، انگیزه کادر درمان برای خدمت در مراکز درمان کرونا را کاهش خواهد داد.»

او با اشاره به لزوم سرعت بخشیدن در مسیر حمایت از این خانواده‌ها، تصریح می‌کند: «باید سازوکار قانونی وجود داشته باشد که کادر درمان در صورت جان باختن در مراکز درمان کرونا، بلافاصله پرونده‌اش بررسی شود و حمایت از خانواده او بدون تاخیر صورت گیرد. با توجه به اینکه احتمال افزایش جان باختگان در بین کادر درمان وجود دارد، نباید شاهد تلنبار شدن پرونده حمایت از خانواده‌های آنها باشیم. در اغلب کشورهای جهان نیز حمایت از خانواده افرادی که در مراکز درمان کرونا فوت می‌شوند در زمره اولویت‌های جدی قرار دارد. در کشور ما نیز ضرورت وجود این حمایت‌ها باید در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح شود و البته این مسیر حمایت نباید با کندی و تاخیر همراه باشد.»

در شرایطی که موج سوم کرونا با افزایش فشار کاری بی‌سابقه در بین کادر درمان همراه شده است، فعالان جامعه پزشکی انتظار دارند که حمایت از خانواده شهدای مدافع سلامت به شکل عینی، عملی و در کوتاه‌ترین زمان اتفاق بیفتد.
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو