برگزیده جایزه مصطفی(ص)، قهرمان ساخت واکسن کرونا
24 آبان 1399 ساعت: 16:8واکسن کرونای ساخته شده توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۹، بیش از ۹۰ درصد کارایی دارد.
به گزارش سپید، مدیرعامل شرکت فایزر اعلام کرد که بر اساس نتایج آزمایشات اولیه، واکسن کرونای ساخته شده با همکاری دو شرکت فایزر و شرکت بیونتک که اوگور شاهین برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۱۹ از موسسان آن است، بیش از نود درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر بوده است.

این نخستین نتیجه مثبت به دست آمده از ارزیابی مستقل واکسن‌های کووید-۱۹ در آزمایش‌های مرحله سوم است.

واکسن کرونا چنانچه مجوز اضطراری را دریافت کند، تا پایان سال جاری میلادی در دسترس خواهد بود. دو شرکت تولیدکننده در حال حاضر آمادگی تولید ۵۰ میلیون واحد از این واکسن را در سال جاری را دارند که این مقدار برای محافظت از ۲۵ میلیون نفر کافی است و در سال ۲۰۲۱ میلادی ۳/۱ میلیارد واحد دیگر از آن آماده خواهد شد.

ارزیابی مستقل داده‌های حاصل از تزریق واکسن به ۴۳ هزار داوطلب طی دو مرحله حاکی از اثربخشی این واکسن است.

اوگور شاهین، ‌بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت بیونتک اظهار کرد: «از نظر من این بهترین نتیجه ممکن است. واکسن کرونای ساخته شده در شرکت بیونتک با ایمنی و اثربخشی ۹۰ درصدی ِخود بسیار فراتر از استاندارد‌های مورد انتظار سازمان غذا و دارو برای تایید واکسن کووید-۱۹ است. زیرا طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، هیچ واکسنی ۱۰۰ ٪ موثر نیست.»

شاهین افزود: «انتظار دارم ایمنی ایجاد شده توسط این واکسن در برابر کرونا دست کم برای یک سال دوام داشته باشد. آنتی بادی‌های ایجاد شده توسط واکسن کرونا، حدود ۲۰ جهش مختلف ویروس2 SARS-COV-را مسدود می‌کند.»

برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۹ در ادامه گفت: «احتمال بسیار کمی وجود دارد که جهش ویروس بتواند بر پاسخ ایمنی غلبه کند. واکسن کرونا که با همکاری دو شرکت بیونتک و فایزر ساخته شده، مبتنی بر فناوری آر. ان.‌ای پیام رسان (mRNA) است و برای ایجاد پاسخ ایمنی بدون استفاده از عوامل بیماری‌زا طراحی شده است.»

آندریاس کوئن، معاون ارشد زیست شیمی و ساخت فناوری آر. ان.‌ای شرکت بیونتک گفته است: «نبوغ و استعداد شاهین را در کمتر کسی دیده‌ام؛ او همیشه یک گام جلوتر از بقیه است. اگر ایده جدیدی به ذهنتان بیاید او پیشتر آن را در سر داشته است.»

اوگور شاهین به پاس موفقیت‌های خود در ارزیابی بالینی واکسن‌های سرطان بر پایه mRNA که به‌صورت فردی و متناسب با نوع جهش در سلول‌های بیمار مبتلا به سرطان طراحی شده است، برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۱۹ در زمینه علم و فناوری زیستی و پزشکی شد.

شبکه تلویزیونی دویچه وله آلمان می‌گوید: «به جرات می‌توان گفت که جایزه مصطفی (ص) قبل از هر نهاد تشویقی علمی دیگری، اوگور شاهین را شناخته و او را لایق تقدیر عالی دانسته است.»باشگاه خبرنگاران جوان
برچسب ها
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو