معاون کل وزیر بهداشت:
تعداد فوت شدگان کرونایی بیش از آمار اعلامی است
23 مهر 1399 ساعت: 13:7معاون کل وزیر بهداشت گفت: «تعداد فوت شدگان کرونایی بیش از آمار اعلامی است، آمار فوت شدگان را باید ۲ برابر حساب کرد، این میزان آمار فوتی با آمار واقعی بسته به وضعیت هر استان از یک ونیم برابر تا ۲ و ۲. ۲ دهم برابر متغییر است، این اختلاف آمار بسیار قابل توجه است.»
به گزارش سپید، ایرج حریرچی گفت: «به مردم بار‌ها توصیه کرده‌ام که از ماسک سه لایه خانگی استفاده کنند. بیش از ۸۰ تا ۹۰ درصد جمعیت کشور‌های خارجی از ماسک پارچه‌ای استفاده می‌کنند، با شیوع کرونا قیمت ماسک به ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان رسید، ولی هم اکنون در حال رسیدن به نقطه‌ای هستیم که تهیه ماسک یک هزار و ۳۰۰ تومانی خیلی راحت برای همه مردم در دسترس باشد. البته همین قیمت هم برای مردمی که با یارانه زندگی می‌کنند، سخت است، ماسک پارچه‌ای خانگی همانند ماسک سه لایه پزشکی از افراد در برابر کرونا محافظت می‌کند و موثر است. این ماسک‌ها را می‌توان چندین بار شست و با اتو و یا روی شوفاژ خشک کرد.»

معاون کل وزیر بهداشت در واکنش به گزارش مردمی یک خبرنگار بدون ماسک در سطح شهر گفت: «این خبرنگار به دلیل استفاده از مترو، تاکسی و بی‌آر تی بدون ماسک ۳ بار یعنی ۱۵۰ هزار تومان جریمه شد. در روز‌های ابتدایی اجرای این طرح نقص‌هایی وجود داشت و هم اکنون هم ممکن است این نقص‌ها وجود داشته باشد.»

وی در خصوص نحوه کم کردن جریمه ۵۰ هزار تومان از یارانه ۴۵ هزار تومانی گفت: «برخی از مردم زندگی سختی دارند و با یارانه زندگی می‌کنند و بابت این امر شرمنده مردم هستیم. وزارت بهداشت آنقدر با وجدان هست که به این یارانه ۴۵ هزار تومانی دست اندازی نکند. هدف وزارت بهداشت از اعمال جریمه کسب درآمد نیست، بلکه هدف ما ایجاد بازدارندگی است. در رصدی که از سطح شهر طی چند روز گذشته داشته‌ام استفاده از ماسک در بین مردم به طرز معنا داری افزایش پیدا کرده است. البته ادعای استفاده خیلی بالا را نداریم.»

حریرچی گفت: «وزارت بهداشت در نظارت بر استفاده از ماسک در مراکز پرتردد تمرکز کرده است. ۷ هزار نیرو در وزارت بهداشت داریم و تمام این افراد در مترو و سایر اماکن مستقر شده‌اند و بر نحوه استفاده از ماسک توسط مردم نظارت می‌کنند، بسیج در ترویج استفاده از ماسک و نیروی انتظامی با اعمال قانون به وزارت بهداشت در شرایط فعلی شیوع ویروس کرونا کمک خواهند کرد. برخی می‌گویند که به ماسک زدن اعتقاد نداریم در حالی که استفاده از ماسک وظیفه اجتماعی است، تعداد فوت شدگان کرونایی بیش از آمار اعلامی است، آمار فوت شدگان را باید ۲ برابر حساب کرد.»

معاون کل وزیر بهداشت ادامه داد: «در طی روز‌های گذشته به طور میانگین در هر شبانه روز ۲۷۲ و ۲۵۲ فوتی کرونایی داشتیم. مردم نباید این میزان را در جمعیت ۸۰ میلیونی بسنجند و بگویند فوتی زیاد نبوده است. قبل از کرونا آمار فوتی‌ها یک هزار تا ۱۰۵۰ نفر بوده است و در تمام سال ۳۸۰ هزار فوتی در کشور داشته‌ایم. وقتی روزانه ۲۵۰ نفر در کشور بر اثر کرونا فوت کنند، فقط ۲۵ درصد آمار فوتی‌های قبل است. آماری که توسط وزارت بهداشت درباره فوت شدگان منتشر می‌شود، افرادی هستند که تست PSR آن‌ها مثبت است.»

وی اظهار کرد: «این اقدام با توجه به شیوه نامه‌های سازمان جهانی بهداشت انجام می‌شود. تعداد زیادی بیمار در بیمارستان‌ها هستند که آن‌ها را به عنوان افراد کرونایی درمان می‌کنیم در حالی که علائم آن‌ها با آنچه سازمان جهانی بهداشت معرفی کرده است یکسان نیست و در نتیجه فرد کرونایی محسوب نمی‌شود، این میزان آمار فوتی با آمار واقعی بسته به وضعیت هر استان از یک ونیم برابر تا ۲ و ۲. ۲ دهم برابر متغییر است، این اختلاف آمار بسیار قابل توجه است. افراد بالای ۶۰ سال در معرض خطر بیشتری هستند. امید به زندگی خانم‌ها ۸۷ سال و امید به زندگی آقایان در کشور ۷۵ سال است در حالی که این افراد اگر بیماری خاصی نداشته باشند حداقل باید ۲۰ سال دیگر زندگی کنند، ولی با مبتلا شدن به کرونا این ۲۰ سال از بین می‌رود.»

حریرچی گفت: «مرگ این افراد با زجر است و برای این افراد لوله گذاری می‌شود که وضعیت آن‌ها خیلی سخت می‌شود و فرد بیمار عطش و التماس هوا دارد و این وضعیت کادر درمان را بسیار ناراحت و در نتیجه خسته می‌کند، افرادی که در زمان شیوع بالای کرونا به مسافرت‌های غیرضروری اقدام می‌کنند، جان خود و دیگران را به مخاطره می‌اندازند. در اکثر کشور‌ها استفاده از ماسک ۹۹ درصد است، ولی در کشور ما زیر ۵۰ درصد است.»

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان معاون کل وزیر بهداشت در پایان تصریح کرد: «با عدد و رقم ثابت کردیم که بعد از هر تعطیلات میزان شیوع و بروز بیماری در شهر مبدا بالا می‌رود و در مقصد تاثیر چندانی نمی‌گذارد. در موج اول و دوم معمولا از هر خانواده، یک نفر درگیر می‌شد و هم اکنون با مبتلا شدن یک نفر سایرین هم مبتلا می‌شوند. انتقال درون خانوادگی بیشتر از درون جامعه‌ای شده است. هم اکنون به شدت نگران تمام شدن ماه محرم و صفر و برگزاری مراسم عروسی هستیم.یکی از پیک‌های اصلی شیوع کرونا فاصله بین ماه رمضان تا محرم بود.»

وی با بیان اینکه برگزاری مراسم عروسی، قتلگاه است، گفت: «با برگزاری این مراسم خودمان و دیگران را درگیر می‌کنیم. براساس بررسی‌ها میزان ازدواج در فاصله زمانی ماه رمضان تا محرم نسبت به سال قبل افزایش پیدا کرده که به احتمال زیاد به دلیل این است که عروسی در شرایط شیوع کرونا کم خرج‌تر است.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو