در مراسم رونمایی از تمبر یادبود شهدای سلامت متخصص بیهوشی عنوان شد
ضرورت ریشه‌یابی آمار بالای مرگ‎و‎میر متخصصان در بحران کرونا
23 مهر 1399 ساعت: 12:7آیین گرامیداشت روز جهانی بیهوشی و رونمایی از تمبر یادبود شهدای سلامت انجمن متخصصین بیهوشی ایران در سازمان نظام پزشکی کشور برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سپید، در این مراسم که با حضور محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی؛ علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران؛ کریم همتی، رئیس جمعیت هلال‌احمر؛ سیدسجاد رضوی، دبیر شورای ‌عالی بیمه سلامت؛ مصطفی معین، رئیس شورای عالی نظام پزشکی و معاونین و مدیران این سازمان برگزار شد، از خانواده دکتر ولی‎الله حسنی و دکتر نیک‎نیایی به نمایندگی از شهدای متخصص بیهوشی با اهدای لوح و نشان شجاعت تقدیر به‎عمل آمد.

13 متخصص بیهوشی شهید سلامت شده‌اند

علیرضا سلیمی، رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‎های ویژه ایران در ابتدای مراسم بزرگداشت روز جهانی بیهوشی و رونمایی از تمبر یادبود شهدای مدافع سلامت انجمن متخصصین بیهوشی ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای بیهوشی، اظهار داشت: «تخصص بیهوشی یک تخصص کلیدی و مادر است و تمام بیمارستان‎ها نیازمند متخصص بیهوشی هستند.»

وی افزود: «همکاران متخصص بیهوشی بیشترین درگیری را با کووید 19 داشته‌اند و متاسفانه آمار ابتلا و مرگ و میر در آنها بالاست.» سلیمی با اظهار تاسف از اینکه تاکنون 13 تن از متخصصان بیهوشی در راه دفاع از سلامت مردم شهید شده‎اند؛ گفت: «سال‎ها طول می‎کشد تا جایگزین این متخصصان را تربیت کنیم و این فقدان‎ها واقعا دردناک است. به هر حال امیدواریم با لطف و حمایت مسئولان بتوانیم از این بحران عبور کنیم.»

سلیمی با تاکید بر اینکه علت مرگ‎ومیر بالای همکاران جامعه پزشکی به‌ویژه متخصصان بیهوشی باید ریشه‌یابی شود؛ تصریح کرد: «با توجه به اینکه آمار مرگ‎ومیر ‎بر اثر کووید 19 بالاتر از سایر کشورهاست؛ با ریش‎یابی علل آن می‎توان راهکارهایی را ارائه داد.»

رئیس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‎های ویژه ایران نبود پروتکل واحد درمانی و وحدت رویه در درمان، خستگی و فرسایش متخصصان بیهوشی، استرس‌های جمعی، عدم حفاظت فیزیکی از متخصصان و گردش کاری آنها در بیمارستان‎های مختلف را ازجمله نواقصی دانست که باید برای مرتفع کردن آنها چاره‎اندیشی شود.
سلیمی به تشکیل جلسه‎ای با پیشکسوتان رشته بیهوشی اشاره کرد و گفت: «امیدواریم این کمیته بتواند چرایی افزایش مرگ‎ومیر همکاران را ریشه‎یابی کرده و با بررسی نواقص موجود راهکارهایی را برای کاهش آمار مبتلایان و مرگ‎ومیر ارائه دهد.»

کادر درمان خسته است

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی هم در این مراسم با تاکید بر لزوم اندیشیدن تدبیر جهت پیشگیری از بیماری کرونا و با بیان اینکه کادر درمان خسته شده است، گفت: «علت مرگ‎ومیر ناشی از کرونا باید به‎صورت علمی کنترل و روش‌های فعال برای کنترل بیماری در نظر گرفته شود.»

وی ضمن تقدیر از زحمات کادر درمان افزود: «از گذشته‌های دور تاکنون اگر همکاران متخصص بیهوشی نبودند بسیاری از کارهای تیمی پیش نمی‌رفت. بنده شاهد خدمات ارزشمند این کادر از گذشته‌های دور بودم. حتی در روزهای دفاع مقدس همکاران بیهوشی ما با تعداد کمی ده‌ها اتاق عمل را اداره می‌کردند.»

ظفرقندی با تاکید بر اینکه آنچه دست شهدای مدافع سلامت را می‌گیرد خدمات آنها به بیماران است، اظهار داشت: «مسئولان باید قدردان زحمات پزشکان باشند، اما هنوز مظلومیت و از خودگذشتگی آنها به شکلی که باید دیده نشده است.»

وی با تاکید بر اینکه درمان کرونا مقابله با این ویروس به‎صورت پیشگیری است، ادامه داد: «از لحظه اول شروع بیماری کرونا در بیمارستان‌ها متخصصان بیهوشی در بخش‎های آی‎سی‎یو فعال بودند. بنده به عنوان نماینده جامعه پزشکی وظیفه دارم این زحمات را ذکر کرده و از آنها قدردانی کنم.»

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه بیماری کرونا یک بیماری جهانی است، گفت: «متاسفانه آمار مرگ‎ومیر در میان مردم و کادر درمان کشور ما قابل قبول نیست و این موضوع باید از پیش چاره‌اندیشی می‌شد. البته تذکرات کافی داده شد، اما توجهی به آنها نشد.»

ظفرقندی تصریح کرد: «ابایی از گفتن این موضوع نداریم که کنترل بیماری باید به شکل فعال باشد که اگر انجام نشود مرگ‎ومیرها بیش از این افزایش خواهد داشت.» وی درباره لزوم بررسی علمی میزان آمار ابتلا و مرگ‎ومیر ناشی از کرونا در کشور گفت: «در هیچ جای دنیا بدون برخورد فعال امکان کنترل ابتلا و مرگ‏ومیر وجود ندارد. ضمن اینکه برخی تصمیمات به شکل کارشناسی گرفته نشد. برای مثال مدارس با شکل الزام حضوری بودن بازگشایی شد و یا پروتکل‌هایی اعلام شد که الزامی برای رعایت آن وجود نداشت. حال باید این پرسش را مطرح کرد که مگر می‌توان در خیابانی چراغ قرمز گذاشت و شاهد عبور و مرور افراد از آن بود؟»

وی با تاکید بر اینکه کادر درمانی خسته شده‌اند، ادامه داد: «پس از مدت‎ها از اعمال پروتکل‌ها اخیرا قرار شده است جریمه برای متخلفان در نظر گرفته شود. ما از اسفند خواهش کردیم که به فکر دنبال کردن بیماری باشیم زیرا درمان کرونا در آی‌سی‌یو امکان‌پذیر نیست بلکه باید به فکر پیشگیری بود. امروز باید علت مرگ‎و‎میرها به صورت علمی کنترل شود و روش‌های فعال برای کنترل بیماری در نظر گرفته شود.»

تشویق کادر درمان باید پدیدار شود

علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران هم در مراسم بزرگداشت روز جهانی بیهوشی و رونمایی از تمبر یادبود شهدای مدافع سلامت انجمن متخصصین بیهوشی ایران با اشاره به شهادت 200 تن از جامعه پزشکی در عرصه مبارزه با کرونا، اظهار داشت: «مهم‎ترین درخواست امروز ما از مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است تا کادر درمان بتواند فرصتی برای استراحت داشته باشند.»

وی ضمن پاسداشت این روز گفت: «طی سالیان گذشته شاهد پیشرفت‌های قابل توجه همکارانمان در کادر بیهوشی بوده‌ایم. در صورتی که این عزیزان نبودند هر روز در نقاط مختلفی از کشور به مشکل برمی‌خوردیم. امروز جامعه پر افتخار بیهوشی ایران در بالاترین رتبه‌های وجاهت آمیز علمی خود قرار دارد.»

زالی با اشاره به اقدامات سازمان نظام پزشکی از روزهای آغازین شیوع کرونا در کشور، گفت: «بخش اصلی مقابله با کرونا جامعه پزشکی هستند که با رشادت‌های خود تن بر آتش کرونا زده‌اند. تاکنون حدودا 200 شهید از جامعه پزشکی داشته‌ایم که گروه قابل توجهی از آنها از گروه بیهوشی بودند زیرا متخصصان بیهوشی در شرایط پر التهاب در آی‎سی‎یو با بیماران شدید کرونا در ارتباط هستند و شغل آنها یکی از پرریسک‎ترین مشاغل گروه پزشکی است.»

فرمانده ستاد مقابله با کرونای استان تهران ادامه داد: «امروز اذهان مردم پذیرفته است که پیوندی میان خاکی پوشان دفاع مقدس و سفید پوشان عرصه سلامت وجود دارد و همان نگاه مهرورزانه سالیان قبل خود را نثار جامعه پزشکی می‌کند. کادر درمان در حال جنگ نابرابر با ویروس منحوس کرونا هستند و مهم‎ترین درخواست امروز ما از مردم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است تا کادر درمان بتواند فرصتی برای استراحت داشته باشند.»

زالی در ادامه افزود: «البته تشویق کادر درمان باید در پیوست‌های واقعی پدیدار شود و مطالبات و کارانه‌های معوق این عزیزان به موقع و به صورت عملیاتی پرداخت شود. اگرچه جامعه پزشکی به خاطر پاداش فعالیت نمی‌کند، اما ما باید در رسته‌های بالاتر باید وظایف خودر ا در قبال این عزیزان انجام داده و خواسته‌های مالی و معیشتی آنها را فراهم کنیم تا وعده‌های که می‌دهیم محقق شود.»
دیدگاه کاربران
نام :    ایمیل : 

عکس خوانده نمی‌شود کد امنیتی :      

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو